| Ionutz7991 a întrebat:

Voi,cei de aici ati ramas ultima mea speranta, va rog mult sa ma ajutati.Am 18 ani si ma confrunt cu o acnee foarte severa.Am fata plina de cosuri si pete rosii si sunt nevoit zi de zi sa ma dau cu mult fond de ten pentru a le acoperi,dar m-am saturat, timp de 3 ani am fost nevoit sa ma dau cu fond de ten si deja oamenii au inceput sa rada de mine ca ma dau cu fond de ten plus ca observ si eu ca se vede foarte urat.Am incercat multe produse:ulei de ricin,ulei de arbore de ceai,apa argintata, miere cu scortisoara dar parca am inrautatit situatia.Am devenit foarte depresiv, imi este rusine sa merg pe strada.Va rog mult mult de tot, ajutati-ma cu remedii care sa functioneze 100%, sunt disperat. Tare mult as vrea sa primesc un raspuns care sa ma ajute si dupa mult timp de chin sa scap definitiv de acnee.Inca o data va implor sa ma ajutati, v-as ramane recunoscator pentru tot restul vietii!

10 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

De ce sa acoperi problema (cu fond de ten) in loc sa o tratezi? normal ca rad oamenii de tine
uleiul de ricin e pentru cresterea parului si tratarea negilor, celalalte remedii nu stiu de unde le-ai scos dar nimic eficient
consulta si tu un dermatolog, trebuia sa o faci demult nu sa stai asa

| KodrutZ a răspuns:

Da' povesteste-ne oleaca ce maninci de obicei... fast food, pizza, prajeli, nebunii de-astea? Pe linga hormoni, marea buba in momentul de fata la adolescentii cu probleme ca tine e ALIMENTATIA.

| Ionutz7991 explică (pentru KodrutZ):

Nu e din cauza mancarii..mostenesc problema asta de la tata

| KodrutZ a răspuns (pentru Ionutz7991):

Poate ca si el a avut factorul genetic ca favorizant, dar nu gata, nu e din cauza mincarii. Nu mi-ai raspuns la intrebare. Ai incercat sa tii macar o cura de detoxifiere si sa vb cu un nutritionist despre problema asta?

suntserios
| suntserios a răspuns:

La un medic dermatolog ai fost?

| Ionutz7991 explică (pentru suntserios):

Nu am fost, dar nu cred ca daca m-as duce as rezolva ceva.A fost si un prieten de-al meu si i-a dat o reteta, a cumparat creme de 2 milioane si tot nu i-au disparut cosurile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foloseste masca pentru fata. E o crema pe care o pui pe fata o lasi sa te întărească o dezlipești si te speli cu apă. Încearcă sa eviti contactul săpunului cu fata ca ies mai multi. Si fondul de ten iti imbatraneste fata asa ca nu îl mai folosi. Nu are de ce sa iti fie rusine ca ai cosuri pe fata. Si eu am dar nu fac nimic, asta e apar cosurile nu mă pun machiaj pe fata sa le ascund le las sa se vadă putin îmi pasă de ce spun altii. Baftă.

| Marian_Alexandru_1997 a răspuns:

Exista o crema zinerit care usuca cosurile dar dupa ce o folosesti trebuie sa te dai cu o crema care hidrateaza fata deoarece usuca cosurile. Am avut aproape acceasi problema cu acneele! Funda daca ti-am fost de ajutor.

| Ionutz7991 explică (pentru Marian_Alexandru_1997):

Nu stiu ce sa zic despre zinerit..am auzit ca usuca fata si eu nu prea suport dar poate voi incerca..mersi oricum

| Alexandru_Ratiu_1996 a răspuns:

Si eu am incercat multe chestii pana am dat de un dermatolog acum o luna... nu credeam ca o sa mai scap vreodata de cosuri dar uite ca intr o luna mi am curatat fata. Incearca Mask gel plus (seara) Effaclar H spuma dermocalmanta pentru curatire etc. si Effaclar H crema hidratanta(dimineata) sunt un pic cam scumpe dar crede ma intr o saptamana se vede o diferenta enorma.