| eu_5721 a întrebat:

Deci va rog frumos sa ma ajutati. Am 14 ani. Stiu ca nu este ceva neobisnuit, dar am acnee. Cu toate acestea sunt disperat pentru ca nu o suport. Am incercat remedii naturale: ceai de musetel, masca cu faina de malai, chiar si creme de la Avon, etc. Va rog frumos sa nu radeti. Dar, cosuriile mele sunt un pic mai diferite, adica sunt mici ca niste bobite de obicei nu prea au cap, dar se inrosesc foarte tare cand le strang si daca le las devin mai inchise la culoare. Fiind foarte apropiate, se vad ca niste pete. Sunt prezente in zona barbiei si a fruntii. Din fericire pe barbie situatie nu este asa grava ca si pe frunte... Am mai auzit ca urina ar fi buna dar, mie cam groaza sa ma dau pe fata cu asa ceva. Un sfat, va rog?

Răspuns Câştigător
| ladygaga a răspuns:

Acelasi sfat iti dau si eu: Zineryt. Probabil ca ai auzit de el de multe ori si poate din cauza pretului zici ca nu-l cumperi.
Eu chiar te sfatuiesc sa-l cumperi.Nu vei da banii degeaba.

Nu vreau sa-i fac publicitate, dar e ff bun in cazurile accnei.Eu m`am dat cu el si in prima saptamana. se vedeau deja rez.

Acum, e alegerea ta ce faci.

Nu incerca urina, sunt prostii astea. Iar remediile naturale nu prea ajuta.
Eu dupa toate remediile naturale incercate, tot la creme/solutii din farmacie am ajuns.

4 răspunsuri:
| Aiicha a răspuns:

Du-te la medicul de familie sa-ti de-a o trimitere la un medic dermatolg din orasul tau.Cand te duci la medicul dermatolog, te va analiza si iti va prescrie niste solutii/medicamente care le poti lua. Daca ai adeverinta de elev nu trebuie sa mai platesti pentru consultatie.(te duci la scoala la tine si ceri).
Mie mi-a prescris zynerit si dupa o saptamana cosurile au inceput sa se vindece.Normal zyneritul costa 32 de lei, dar daca dermatologul o sa-ti dea reteta compensata, il vei putea lua gratis.
Succes la vindecare!winking

| KiMi_6003 a răspuns:

La mine nu a mers cu Zineryt crying. in schimb am folosit skinoren care m-a ajutat destul de mult. dar incearca mastile cu argila( argila o gasesti in farmacie costa in jur de1. 5 lei pliculetul). mie chiar mi-a facut mult bine... e alegerea ta happy. succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faza cu urina e doar o ironie, nicidecum o solutie pentru problema ta.Eu am folosit Zineryt, dar in cazul in care esti alergic la unele substante(cum ar fi eritromicina), ar putea provoca mari neplaceri, de aceea este bine sa consulti un dermatolog inainte de a-l achizitiona si daca acesta iti spune ca e totul in regula, il poti folosi cu incredere, eventual poate-ti recomanda el ceva mai bun.

| aandraa000 a răspuns:

Buna..am avut si eu aceeasi problema ca si tine si am incercat tot felul de creme.Mi-am cumparat o lotiune si o crema de la Cosmetic plant.se gasesc la plafar iar lotiunea este undeva in jur de 10 lei iar crema cam tot 10 lei.iar dimineata si seara te cureti cu lotiunea iar mai apoi pui crema pe zonele afectate. lotiunea se numeste : Lotiune antiacneica cu extract de busuioc iar crema tot cu extract de busuioc. sper ca te-am ajutat.
ps: cam in 3-4 zile se vad diferente.sunt chiar bune produsele
Funda?