| mihaela8005 a întrebat:

Vreau sa ma duc la mare vara asta si de cand ma stiu ma epilez cu lama de ras doar ca ma irit foarte tare si bubitele acelea nu trec si ma gandeam sa incerc epilarea cu ceara la salon, doar ca nu stiu cum va fi pielea dupa ce ma epilez. Sunt inestetice bubitele alea. Si inca o intrebare, in perioada in care plec la mare s.ar putea sa-mi vina menstruatia. As putea sa imi provoc intarzierea menstruatiei, dar fara s.o dereglez?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acele bubite sunt de fapt foliculita - o inflamare a folicului pilos, si poate aparea dupa epilarea prin smulgere a firului de par sau prin radere. Foliculita poate sa fie superficiala sau profunda, la inceput arata ca un cos ( papula ) sensibil la atingere si deseori se transforma intr-un cos cu puroi ( pustula cu puroi ).

Chiar daca o sa te epilezi cu ceara tot o sa ai probleme cu acele bubite, trebuie sa tratezi foliculita.

Trebuie sa folosesti o crema cu oxid de zinc si unguent Baneocin care lupta impotriva infectiilor provocate de germeni patogeni ( foliculita barbei, foliculita profunda etc ). Gasesti unguentul baneocin in farmacie, costa 12-20 de lei in functie de farmacia de unde-l cumperi.

Mai poti sa folosesti Fucidin crema ( NU Fucidin H pentru ca contine corticosteroizi si pot provoca usor dermatita cortizonica ) in locul unguntului Baneocin. Baneocin sau Fucidin aplici doar 3-4 zile dupa epilare, nu se aplica mai mult de 7 zile continuu pentru ca pot sensibiliza pielea.

Dupa epilare poti sa folosesti 2 aspirine netamponate ( daca nu esti alergica la aspirina! ) pe care le dizolvi in ceai verde, solutia asta are proprietati anti-inflamatoare si trebuie folosita in 12-24 de ore de la prepararea ei - cu cat e mai proaspata cu atat mai bine. ( ingredientele dau un randament mai mare daca sunt proaspete ) Poti sa aplici si comprese cu ceai verde - este anti-inflamator si anti-iritant.

Dupa aplica o crema cu oxid de zinc de doua ori pe zi timp de 4-7 zile, oxidul de zinc este benefic pentru pielea inflamata, iritata sau sensibila. Are proprietati antiseptice, calmante, este antibacterian si fungistatic ( opreste dezvoltarea ciupercilor )
Gasesti crema cu oxid de zinc la Bubchen Baby in DM, e 4-6 lei varianta mica si 18-20 lei varianta de 150 ml.
Gasesti un review aici : http://www.vintagelooksimona.com/......tarea.html

Daca intr-o zi nu ai timp sa urmezi tot ritualul poti sa aplici pudra de talc, pe mine ma ajuta la evitarea foliculitei. Tratamentul cu Baneocin/Fucidin foloseste-l o data pe luna timp de 6 luni, dupa poti sa folosesti doar crema Bubchen.

Pentru hidratare iti recomand sa folosesti Bioderma Atoderm Intensive Baume, contine ingrediente hidratante si reparatoare. Calmeaza pielea si amelioreaza mancarimea in scurt timp.

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10043381

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10043418

Incearca sa ai o alimentatie cat mai echilibrata si sa nu folosesti produse iritante pe piele. Poti sa folosesti gelul balea med ultra sensitive duschgel pentru ca are o formula pentru piele sensibila, il gasesti in magazinele DM si costa 8-9 lei :
https://www.dm.de/balea-duschgel-ultra-sensitive-p4010355992239.html

Nu mai folosi lama de ras, incearca sa te indrepti spre epilarea cu ceara traditionala, ceara de zahar sau cumpara un epilator cu 40 de pensete, cat mai bun ( investeste in el ). In timp o sa ti se rareasca firele de par si o sa fie mai subtiri. Pielea dupa epilarea cu ceara o sa fie rosie si o sa fie necesar sa aplici produsele anti-inflamatoare si anti-iritante ca sa se calmeze intr-un timp cat mai scurt.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intr-adevar epilatul cu ceara este mult mai putin iritant pentru zonele sensibile.
Cat priveste intarzierea menstrautiei nu se poate face nimic natural, doar luand pastile anticonceptionale, dar au efecte secundare bineinteles.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O sa afli cum va arata pielea dupa...

menstruatia nu o poti intarzaia

| daddyissues a răspuns:

Buna, incearca sa te epilezi cu crema inainte sa pleci la mare cu minim 1 saptamana, daca nu iti place, apoi incerci cu ceara.pentru un bronz complet si daca esti open minded incearca topless-ul sau chiar all naked ( plaja de nudist)