| andreea_2617 a întrebat:

Buna tup de la un timp ma spal foarte des cam la 3 zile sau si mai repede pentru ca parul mi se face foarte urat si cleios si am foarte multe coji de ce il am curat folosesc un sampon bun dar nu stiu de ce? hellp fundita:d

4 răspunsuri:
| ikram a răspuns:

Sampon nu este potrivit pentru tipul tau de scalp de aceea faci coji, foloseste un sampon pentru scalp sensibil http://www.atshopping.ro/product.php?id_product=172

| LaLaura a răspuns:

Buna, si eu am avut problema asta, si m-am dus la farmacie[pentru ca de mult vroiam sa imi schimb samponul pentru ca cele din comert au detergent si cam de aceea se ingrasa parul sau te manaca scalpul] si i-am zis problema iar aceea doamna mi-a recomandat sampon de la himalaya [herbals] pentru par gras, si e destul de bun si nici nu cost chiar atat de scump 16, 67 lei, si inca ceva, sa te dai cu balsam doar pe varfuri, si sa te speli pe cap cu apa destul de calduta nu fierbinte pentru ca deranjeaza scalpul si produce sebum (care ingrasa parul). iar matreata face parte tot din aceeasi categorie, samponul care il folosesti iti irita scalpul..., te sfatuiesc sa te duci la farmacie si sa iti spui problema, ele se pricep mai bine.
Sau ceva natural, o masca din galbenus de ou, miere si lamaie. Este o masca hranitoare, dar si astringenta. Se aplica pe parul uscat si curat si se lasa 20 minute. O poti folosi saptamanal, pana cand sapi de aceasta problema.

| alessia5158 a răspuns:

Ar trebui sa mergi la un dermatolog. Pana atunci, te sfatuiesc sa faci doua lucruri : * nu te mai speli pe cap atat de des! ( degresarea cu sampon indeparteaza sebummul de pe firul de par stimuland, in acest fel, secretia glandei sebacee de la radacina fiecarui fir de par ) --- spala-te o data pe saptamana dupa ce faci procedura mai jos descrisa
*pentru indepartarea crustelor de pe pielea scalpului incearca urmatoarea procedura : seara, iti tamponezi cu ulei de masline pielea scalpului si lasi asa pana dimineata ( crustele se vor dizolva)--- dimineata iti speli parul cu un sampon care contine gudron( se gaseste in farmacii).
Numai bine!

| mona a răspuns:

Incearca garnier