| ѕмιℓєfσямєℓℓу a întrebat:

TPU! De ceva timp am avut un fel de problema cu parul meu. Mi se ingrasa foarte repede. De obicei imi spalam parul odata la 7 zile, dar dupa am inceput sa ma spal din ce in ce mai des asa ca acum mi-l spal odata la 2 zile, ceea ce e destul de enervant pentru ca am parul destul de lung si trebuie sa mi-l usuc.
Multi oameni mi-au spus sa nu mi-l mai spal asa de des iar parul nu se va mai murdari atat de repede. Nu prea m-a ajutat. Am incercat din nou timp de 7 zile sa nu mi-l spal, dar mi se ingrasa la fel de tare chiar daca am facut pauza de spalare pe cap timp de 7 zile, deci am zis ca mai bine mi-l spal des si gata. Am 14 ani, dar cica dupa pubertate totul va fi mai bine. Sper. Stiu ca am problema asta de cand aveam 12 ani.
Nu sunt genul de fata care sa transpire mult sau care isi freaca mainile prin par, deci astea nu pot fi scuzele. Am incercat sa folosesc Nivea, sampoana "Sebum Control" dar nimic. Am incercat si Neutrogena de ceva vreme dar nimic bun. Trebuie sa gasesc ceva impotriva "parului cleios" pentru ca nu este cred ca pot astepta pana ca pubertatea sa dispara. Ce credeti? Ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| BiuL a răspuns:

E un cerc vicios, cu cat te speli mai des pe par cu atat acesta se va ingrasa mai repede. Cumpara-ti un sampon uscat sa mai raresti spalarile https://therhythmofheels.wordpress.com/......ctioneaza/

2 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Pai stai putin cum ai ajuns de la 7 zile la 2? E destul de rar sa iti speli parul la 7 zile inseamna ca nu ti se ingrasa deloc, iar la 2 zile e un pic cam des. Alege si tu o cale de mijloc, spala-l la 3 -4 zile si a fi bine. Normal e sa te speli pe par cam de doua ori pe saptamana.

| ѕмιℓєfσямєℓℓу explică (pentru BiuL):

Pai simplu, acum 2 ani ma spalam f rar pe cap. Dar dupa am constatat ca mi se ingrasa foarte repede. Si am inceput sa ma spal din 5 in 5 zile, dar tot mi se parea ca mi se ingrasa. Dupa am inceput sa ma spal din 4 in 4 zile, din 3 in 3 si acum ma spal din 2 in 2 zile pentru ca nu rezist sa stau cu parul asa...