| anonim_4396 a întrebat:

Bună tuturor,
Aș vrea sa-mi explicati pas cu pas cum sa-mi dau cu ulei de ricin pe par, vreau sa-mi creasca putin mai repede happy

Fundăăăă. ♥

Răspuns Câştigător
| KatlynKim a răspuns:

Heiipuppy dog eyes Vad ca ti s-a recomandat aici sa amesteci uleiul cu galbenus de ou. Ei bine, eu zic sa nu faci asta.
Folosesc ulei de ricin de un an, in care vreo 3-4 luni l-am amestecat cu ou. Si am vazut diferenta, cand il aplicam singur (fara sa fie amestecat cu altceva) dadea rezultate mai bune.
Cum il aplici? Simplu. Te dai pe radacini in tot capul si il aplici cu mana, pentru ca daca vrei sa il pui in pulverizator nu va functiona pentru ca are o consistenta ca a mierii. Baftaa.

3 răspunsuri:
| AikkoxD a răspuns:

Tratamentul cu ulei de ricin se face de 2 ori pe săptămână, timp de câteva luni.
1. În funcţie de lungimea părului, amesteci un ou (şi albuş şi gălbenuş) crud cu o lingură de ulei de ricin. Păr mai lung - cantitate mai mare.
2. Aplici la rădăcină întâi, masezi bine, apoi cu ce mai rămâne dai pe toată lungimea.
3. Încălzeşte bine un prosop şi înfăşoară-ţi părul în el. Stai aşa vreo 2 ore, cel puţin.
4. Te speli normal, săpuneşti de 2 ori şi de dai cu produsele de păr folosite de obicei.
5. Evită placa de păr, uscătorul, fixativul etc pe toată durata tratamentului. Dacă nu rezişti fără, foloseştele măcar o dată pe săptămână şi nu uita să foloseşti produse pentru protecţie termică, indiferent daca îl îndrepţi sau nu.

| Bitzy a răspuns:

Dacă vrei să-ți crească părul mai repede poți încerca și produsele de la Dacia Plant și uleiul din migdale. La mine au avut rezultate chiar bune și trebuie să le aplici la rădăcina firelor de păr înainte de spălarea acestuia.

| EllaC2710 a răspuns:

Il amesteci si cu 2 galbenusuri de ou si il dai la radacina. Acoperi cu o punga de plastic, iar dupa aceea pui si un prosop cald pe cap. Stai asa cel putin o ora jumatate chiar 2 ore, iar dupa aceea te speli pe cap normal cu sampon si balsam.