| Afdsa a întrebat:

As vrea sa stiu unde pot gasi ceara de albine naturala sub forma solida, si ce pret poate fi.
Multumesc frumos!
X.O.X.O!

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Mergi la piata, unde se vinde mierea de albine si vorbeste cu cei de-acolo. Daca vrei o ceara speciala, faci o comanda si lasi un numar telefon sa te anunte cand aduc. In Timisoara costa in jur de 25 lei/kg, in functie de calitate si de cantitatea pe care vrei s-o iei.

| Afdsa explică (pentru Leocerba):

Nu e nevoie de o ceara speciala. Pur si simplu ceara de albine, fara miere laughing. Sa fie naturala si atat. Nu am nevoie de foarte multa, maxim 150 gr, cat crezi ca m-ar costa? Mersi.

| spy2o a răspuns (pentru Afdsa):

rolling on the floorsi eu care credeam ca ai vreun salon ceva si ai nevoie de mai multa laughing, unde crezi tu ca ai gasi 150 de grame? ma indoiesc ca ai sa gasesti, poate doar la vreun apicultor de prin zonawinking

| Afdsa explică (pentru spy2o):

Pai ce sa fac ma cu 40 kg de ceara?laughing Intr-un timp, adica acum cativa ani se gasea prin piata si puteai sa iei si 100 gr si nu costa mult. Pana la urma iei de cat ai nevoie, nu doar sa fie acolo, nu?happy

| spy2o a răspuns (pentru Afdsa):

Si ce n-am voie sa ma laud?laughing

| spy2o a răspuns (pentru spy2o):

Ma gandeam ca vrei totusi 2-3 kg, de unde sa stiu eu?

| Afdsa explică (pentru spy2o):

Bravo,ai un biscuite!

| spy2o a răspuns (pentru Afdsa):

Si tu un pahar cu...lapte!big grin

| Afdsa explică (pentru spy2o):

Hai sa nu facem chat din intrebarea mea laughing!

| Leocerba a răspuns (pentru spy2o):

Yeti s-ar depila cu vreo 40 kg ceara.
Toti apicultorii il cauta.

| Leocerba a răspuns (pentru Afdsa):

In jur de 3 lei. Problema este sa gasesti o cantitate atat de mica. Cei care aduc la piata miere si produse obtinute de la albine( faguri, laptisor de matca, propolis etc.)ofera cantitati mai maricele.

| spy2o a răspuns (pentru Leocerba):

Ha...esti invidios/invidioasa ca tu n-ai atata cearatonguerolling on the floor

15 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cei de la Apicola au spre comercializare așa ceva.
Pa, pa.

| spy2o a răspuns:

Am eubig grin, de ce te intereseaza? Referitor la pret...nu vand zilnic ceara! eu o dadeam la A.C.A.(asociatia crescatorilor de albine) si imi dadeau faguri in schimb, bineinteles ca aveau comisionul lor.

| Afdsa explică (pentru spy2o):

De unde esti? Nu am nevoie de foarte multa, o topesc si o folosesc in cosmetica. Ai un pret exact?

| spy2o a răspuns (pentru Afdsa):

Constanta,zi-mi de ce cantitate ai nevoie si stabilim un pret(cat esti dispusa sa dai?), eu(ai mei) am...cred ca vreo 40 de kg sau mai multbig grin