| AllmaGirl a întrebat:

Buna tuturor! Eu am o nelamurire legata de cresterea parului, si anume : de ce toata lumea spune ca pentru ca parul sa creasca, e neaparat nevoie sa tai varfurile arse, despicate, deteriorate? Adica, la urma urmei, parul creste din radacina, nu de la varfuri. Ce legatura are? E adevarat sau mit? ca mie imi pare ca il tai degeaba, ca el creste in ritmul sau...Va rog sa nu imi dati raspunsuri gen "da" si "nu" si nici prima chestie pe care o vedeti pe net! Multumesc anticipat!happy

Răspuns Câştigător
| DydyDidii a răspuns:

Uite,ideea e ca e bine sa iti tai varfurile regulat. De ce? Pentru ca,chiar daca parul creste din radacina,pe masura ce crteste,urca si partea de par deteriorat. Adica daca nu il tai,parul poate fi despicat chiar de la jumatatea lungimii parului, ceea ce impiedica cresterea corespunzatoare a parului. Cauza este ca daca firul se despica in mai multe fire, punctul de unde s-a despicat este mult mai sensibil si fragil, si firul se v-a suptia. Acest lucru duce la caderea parului.
Sper ca ai inteles si ca te-am ajutat. Daca mai ai nelamuriri, ma poti intreba.

9 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Varfurile sunt distruse si se tocesc efectiv, se rod si atunci pare ca parul ca nu mai creste.

| PsychologistT a răspuns:

Eu imi tai varfurile la fiecare 4 luni.
Si sa-ti spun si de ce e necesar. Pentru ca parul se despica la varfuri, si tot urca pe firul de par, atunci cade.
De aceea e necesar sa ne tundem varfurile, sa fie sanatos.

| Elena_Maria_Dragan_1992 a răspuns:

Trebuie taiate varfurile deoarece uscatura de la varf urca pe firul de par pana la radacina si apoi cade

| idontgiveafuck2344 a răspuns:

Buna,daca chiar vrei sa iti creasaca parul mai repede, nu il mai taia lasa-l asa si du-te la un magazin naturist si cumparati un spray cu ardei iute.Acel spray te va ajuta atat in cresterea parului cat si sa nu se mai arda de la placa, ondulator.Pe parcurs vei vedea ca nu iti mai cade,(e in jur de 13 lei sprayul)daca nu vrei acel spray ofera-i parului tau o masca naturala:ex:lamaie, ou, ulei de masline etc. Funda?

| trisha88 a răspuns:

Buna, eu nu am auzit asa ceva, imi tai varfurile pentru ca asa arata parul mai ingrijit si mai frumos.Mie mi se pare logic ce spui tu ca parul creste de la radacina.Asa am observat si eu ca parul creste in ritmul lui asta daca nu iei medicamente pentru regenerarea parului.

| Agnieszka a răspuns:

Parul se deterioreaza, varfurile se pot despica pana la jumatatea lungimii si este bine de evitat acest lucru.

| pisicutaKity a răspuns:

Parul consuma multe vitamine si minerale din corp... chiar daca parul se deterioreaza, tot consuma mult.
Iar o fata cu par nedeteriorat e consideratafrumoasa si respectata ca o printesa...

| RiseUp a răspuns:

Hei
intr.adevar, parul creste din radacini.
nu ii este afectata foarte mult cresterea in lungime daca indeoartezi sau nu varufrile despicate.
Dar:
1) cu cat firul se ingroasa la varf, cu atat mai multe vitamine si minerale se vor indrepta spre varf, inloc sa favorizeze cresterea la radacina (de exemplu, doar la parul lung de taie varfurile pentru a avea firul subtire, elegnat. in schimb la baieti ..adica par scurt..nu se taie varfurile, corect? ar fi culmea)
2) Aspectul unui par deeriorat nu convine unei domnisoarehappy asa ca pentru propria infatisare varfurile tocite nu sunt acceptatewinking
succes!

| DorutuRZV a răspuns:

Pai parul odata ce e taiat mai scurt creste de 2 ori mai mare decat era inainte