| Ирина19 a întrebat:

Buna tuturor.

Spuneti-mi va rog, placa de par influenteaza negativ asupra cresterii parului? In ultima perioada imi creste fff greu parul, abia astept sa fie mai lung, e din cauza placii?

Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| nadyank a răspuns:

Buna,

Se poate sa fie si din cauza placii. Conteaza mult si cum il ingrijesti in rest ( masca de par, samponul folosit ) si mai ales alimentatia.

4 răspunsuri:
| Afdsa a răspuns:

Buna.
Placa de indreptat, nu influenteaza cresterea firului de par, dar iti deterioreaza de la radacina, in timp, despicandu-se, si incepand sa iti cada din ce in ce mai multe fire de par.Nu o mai folosi, daca vrei sa ai parul drept neaparat foloseste niste produse de par speciale pentru asa ceva, ca placa de indreptat iti arde parul si va trebui sa-l tunzi pentru a se reface. Te gandesti ca, poate, daca este din ceramica sau teflon nu dauneaza. Dar afla ca orice tip de placa ai folosi, parul isi pierde in timp stralucirea si rezistenta.
Iata ce poti face pentru a avea un par sanatos fara sa renunti la placa:
Parul trebuie bine uscat inainte sa-l indrepti. Incearca sa-ti indrepti parul cu o perie rotunda si foenul. Este mai putin daunator pentru par. Abia la urma utilizeaza - o singura data - placa.
Parul capata volum de la radacina, rezultat greu de obtinut daca folosesti doar placa.

Indreapta parti mici. Va iesi mai bine si va dura mai mult. Meticulos, dar merita! Daca ai parul lung, nu sta prea mult pe o anumita zona in defavoarea celorlalte. Parul tau va capata un aspect inestetic.

Nu folosi placa de doua ori fara sa iti speli parul intre utilizari si sa folosesti o masca de par sau un balsam.

La sfarsit foloseste pentru pieptanat o perie moale, parul este deja sensibil, iar cel drept se deterioreaza de obicei mai usor.

Cand folosesti placa pentru o coafura mai complicata, nu indrepta suvite la rand. Selecteaza anumite zone si aplica tratamentul potrivit maretului scop: coafura finala.

Dupa ce ti-ai aranjat parul, lasa placa sa se raceasca si apoi sterge-o cu un material moale, pentru ca urmatoarea utilizare sa fie la fel de eficienta.

Nu folosi in aceeasi perioada placa si alte produse pentru par: spuma sau ceara. Parul tau se va simti incoltit si va ceda!

Incearca sa o folosesti cat poti de rar. Daca, insa, nu reusesti, utilizeaza un spray de protectie termala.

Vara pune placa la naftalina! Nu iti chinui parul pentru ca oricum expunerea la soare, transpiratia, apa de mare sau cea de la strand ii grabesc degradarea.
Multa bafta, si sper ca te-am ajutat! :*
Fundita, te rog? >big grin

| Tweetymrrr a răspuns:

Pai nu-s tiu thinking cert este ca-l deterioreaza incetul cu incetul, Eu personal nu cred ca-ti creste parul greu, ci ca ti se tocesc usor varfurile.Eu imi facea parul cu placa cam de doua, trei ori pe saptamana si nu am avut probleme de genu'winking. Ai grija si la samponbatting eyelashes.

| Lost0in0your0memories a răspuns:

Nu e din cauza placii. dau cel putin nu afecteaza cresterea parului, poate doar subtierea acestuia sau smulgerea. pai sa stii ca cu cat parul este mai lung cu atat creste mai greu si asta e dovedit stiintific. o sa iti zic ce am raspuns unei alte fete. daca vrei sa iti creasca parul repede foloseste alternant jeturile dusului cu apa calda apoi cu apa rece. asta stimuleaza cresterea partlui si crede-ma ca la mine a functionat.

| RoxannaST a răspuns:

Din cauza plăcii se tocesc vârfurile și părul nu mai crește.
Tunde-ți vârfurile și încearca să te îndrepți mai rar.