| AlinaAlbiNuTza a întrebat:

Ce-mi recomandati pentru a-mi creste parul mai repede.Creste foarte greu, oare are influenteaza faptul ca mi-l indrept cu placa?

Răspuns Câştigător
| ada97 a răspuns:

Da,placa incetineste cresterea parului,si eu mil intindeam pe fiecare zi...dar de la o vreme am inceput sa nu ma mai intind cu plac,si mi-am luat de la farmacie "ulei de ricin", este foarte bun chiar da rezultate, sper sa-ti creask si tie repede parul si ti-as recomanda sa mai lasi plac pentru un timp... funda?happy

8 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Părul nostru creşte de la 12 la 15 centimetri în fiecare an (deci cam 1-1,5 cm pe lună). Reţetele pentru creşterea rapidă a părului au de fapt rolul de a favoriza creşterea normală şi sănătoasă a acestuia. Tratamentele pentru creşterea părului au ca scop întărirea rădăcinii şi evitarea fragilităţii firului de păr. Un scalp sănătos şi curat este un mediu favorizant pentru creşterea normală a părului.
- Un deficit de vitamine ar fi o mare problemă. Caută la farmacii vitaminele A, B, C, E şi Zn. Rezultatele nu vor întârzia să apăra.
- Periaza-ţi bine părul. Periatul cu o perie lată şi căptuşită stimulează circulaţia sângelui. Repetă acest lucru dimineaţă şi seară. Ai grijă să nu se rupă firele de păr de la periatul prea intens!
- Altă modalitate foarte bună de stimulare a circulaţiei sângelui este masajul scalpului. Ori de câte ori ai timp, masează pielea capului încet, folosind o mişcare circulară.
- Uleiul de ricin sau de măsline sunt remediile naturale perfecte pentru părul deteriorat. Ajută la menţinerea sănătăţii scalpului, şi se recomandă aplicarea lor seara, după o încălzire prealabilă, şi clatirea părului dimineaţa, după ce l-ai lăsat să acţioneze întreagă noapte.
- Măştile cu Henna incoloră (se găsesc la farmacii şi în magazine cu produse naturiste) întăresc firul de păr şi îl fac mai gros, mai rezistent, mai sănătos.
- Expunerile masive la soare contribuie la fragilitatea firului de păr, la fel şi praful, la care te expui în fiecare zi, şi obiceiul de a-ţi trece frecvent mână prin păr, este foarte dăunător.
- Ceaiul verde este şi el un remediu eficient împotriva căderilor părului. Bea trei căni de ceai verde zilnic, pentru mai multe luni, iar în timp vei vedea, cum părul îşi recăpăta sănătatea şi strălucirea.
- Oţetul poate fi folosit şi el pentru stimularea creşterii părului. Asigură o bună circulaţie a sângelui la nivelul scalpului şi menţine sub control cantitatea de sebum, care împiedică creşterea normală şi sănătoasă a firului de păr.
- Evită cafeaua, alcoolul şi ţigările. Somnul de noapte este şi el foarte important.
Nu întrerupe tratamentul după primele efecte, ci continuă până la şase luni (cel puţin). Vei avea un păr sănătos, bogat, rezistent şi strălucitor.
Succes! Numai bine!

| MihaelaDart a răspuns:

Placa nu are nici o influenta, totul tine de metabolismul tau si de alimetantia pe care o consumi. Sunt persoane care le creste mai greu parul intr-o luna, la altele mai repede, normal e sa creasca 1-2cm/luna.

| musique_1043 a răspuns:

Bineinteles ca are influenta. Odata ce indrepti firul de par regulat, acesta nu mai creste. Inceteaza sa il mai dai cu placa, foloseste ulei de ricin pentru regenerare si o crestere mai rapida. Poti folosi de asemenea si ulei de in, recomandat de specialisti. Daca totusi vreei neaparat parul drept, foloseste sprayul de indreptat parul. (EXTENSO e cel mai bun) Am si eu, chiar functioneaza fara a deteriora parul!:*
Sper ca te-am ajutat:*

| ederaionela a răspuns:

Ar trebui sa folositi ulei de masline si balsam din plin periativa inainte sa va culcati fundita?

| louise a răspuns:

Bine inteles ca are. de cat timp te faci cu place? daca te faci al evenimente importanet eu stiu o data la doua luni nu are nimic dar daca ti`l indrepti zildic in maxim 2 luni o sa fie ars si o sa-ti fie foarte greu sa il regenerezi. daca vrei sa creasca schimba samponul si usucal natural. fundita! big grin

| AlinaAlbiNuTza explică:

Va multumesc mult.Intr-adevar eu imi indrept parul foarte des.Luna trecuta nu mi-am intdreptat parul deloc, dar acum iar am inceput si vreau sa-mi creasca parul lung.Atunci cred ca voi renunta putin la placa.Multumesc tuturor. happy

| Andreea_8586 a răspuns:

Daca te faci cu placa normal ca iti creste greu. Taie varfurile roase si arse si nu-l mai face cu placa. Si poti sa folosesti si ulei de ricin. eu asa fac (si sper sa dea roade ) happy...si mie imi creste parul foarte greu dar e din cauza ca ma tot faceam cu placa

| anonim12_7203 a răspuns:

Pai cel mai indicat ar fi sa nu folosesti placa foarte des probabil ca influenteaza si asta.cea mai buna modalitate de a-ti creste parul cat mai repede este sa-i tai varfurile foarte des.