| anonim_4396 a întrebat:

Sunt fata, am 16 ani, 53 de kg si 167 cm. Vreau sa slabesc 3 kg intr-o luna. Intr-adevar sunt o fire sedentara, insa recent m-am apucat sa sar coarda, iar in weekend sar 30 de minute pe zi ( fiindca mai mult chiar nu pot). Ma gandesc ca si mancarea pe care o aleg nu ma ajuta deloc ( singura chestie e ca nu mananc junk-food), chiar incep sa devin obsedata de chestia asta. Imi calculez caloriile si chiar devine enervant. Rareori manananc peste 1200 de calorii, si chiar nu stiu ce sa fac ca sa mai slabesc. Intrebarea este urmatoarea: Care sunt cele mai bune diete pe care le-ati tinut si chiar au dat rezultate (si desigur sanatoase, dar as prefera sa nu includa salate fiindca nu-mi plac.)

4 răspunsuri:
| ioanaKevlar a răspuns:

Era o vorba: la micul dejun sa mananci ca un rege (multe proteine, sa ai energie toata ziua), la pranz ca un print iar seara ca un cersetor. Important este sa mananci sanatos. Sa eviti prajelile de orice fel. Si opteaza pentru fructe si legume verzi (castraveti, broccolli, varza, ardei, mere, struguri etc) pentru ca au efect diuretic, deci stau mai putin in organism. Ca sa slabesti in mod sanatos cel mai mult te ajuta exercitiile cardio (adica cele care iti accelereaza pulsul). Alergatul, plimbatul cu bicicleta... Da, si coarda intra in categoria asta. Keep up the good work! Bafta! :*

| Xpressurself a răspuns:

It dau un sfat. lasa caloriile, maninca sanaros, gatit dietetic si fa sport. fii multumita cu kilogramele tale ca sunt bine asa cum sunt. deja intrii in extrema slabanoagelor, esti la granita dintre subponderal si normal. da, am spus subponderal. adica mai slaba decat este sanatos.

http://www.doctor.info.ro/calculator_imc.html

| dianainsta01 a răspuns:

3 kg se dau foarte usor jos, doar in cateva saptamani maxim, mai ales acum la inceput. presupun ca regulile cu mancatul sanatos si sportul le stii si tu. nu incerca diete ''minune'' pentru ca te vei ingrasa la loc, garantat. eu zic ca in maxim 3 saptamani le poti pierde lejer. daca nu iti plac salatele (desi sunt foarte bune), poti manca o groaza de alte chestii la dieta. poti manca fructe(dar incerca sa eviti strugurii, bananele) si poti manca absolut toate legumele(fara cartofi!). mananca in portii cat mai mici, cam 5 mese pe zi, depinde de cat mananci in general.mai sunt multe lucrui de zis, ddar presupun ca ti le spune toata lumea. tu trebuie sa iti gasesti motivatia, si este foarte important sa ai rabdare, multa :*

| Dayiii96 a răspuns:

Dieta cu grape-fruit