| pisicuta123456789 a întrebat:

Buna,tuturor! Vreau si eu niste metode naturale de colorare a parului. Si sa imi spuneti cat dureaza pe par si daca a incercat cineva metoda respectiva? Multumesc! Ofer fundita primului raspuns!

Răspuns Câştigător
| Okkultist a răspuns:

Buna ziua.
In primul rand precizez ca rezultatul difera de la par la par, dar in principiu efectul este asemanator.
Tratamentele de genu reprezinta un real ajutor pentru epiderma si firul de par.

1. Ceaiul de musetel
Este excelent pentru nuantarea parului (mai ales blond), il deschide si ii da un plus de stralucire evident.
-Stai cu infuzia intre 50 si 120 de minute pe par.

2) Zeama de lamaie.
Diluata sau nu, este folosita in deschiderea parului.
Merge amestecata cu ceaiul de musetel.
Stai cu ea intre 40 si 60 de minute (LA SOARE).

3) Cafeaua, dupa ce te-ai spalat aplica zatul cu cafea concentrata.
Lasa sa actioneze 15 minute si dupa clateste.
Parul tau va dobandi stralucire, vitalitate si culoare.

4) Sucul de sfecla si morcovi pentru parul roscat. Va da un plus de culoare nemaimpomenit. La parul brunet va arata frumos, cu suvite. Acum ..depinde

5) Galbenelele

Ceaiul de galbenele este excelent pentru vopsirea parului saten deschis. Clateste-ti parul si vei dobandi o nuanta intensa. Timpul este intre 60 si 100 de minute.

6) 6. Rubarba

Rubarba este o planta comestibila excelenta pentru vopsirea parului, mai ales daca este deschis la culoare. Tot ce trebuie sa faci este sa-ti prepari o masca din: radacina de rubarba macinata (3 maini), putin ulei de masline, suc de lamaie si 1 lingurita de apa fierbinte. Aplica masca pe par cat mai uniform (cu o pensula sau ce ai) si las-o sa actioneze 45 -50 de minute.

7) Prazul bun pentru parul brunet sau castaniu (mai ales) Prazul nuanteaza frumos parul si ii ofera o stralucire spectaculoasa. Toaca un fir de praz in intregime si fierbe-l in apa cam 20 de minute. Clateste-ti parul cu solutia dupa fiecare samponare.

Sper ca te-am ajutat, asta in urma informatilor expuse de tine.

| pisicuta123456789 explică (pentru Okkultist):

Cat dureaza parul ( colorat) cu ceai de musetel? Multumesc frumos!

| Okkultist a răspuns (pentru pisicuta123456789):

Pai la mine a durat 3 saptamani. Depinde cat de des te speli, cu ce-l combini (zeama de lamaie..etc),,
Ca plus, exista si henna, un amestec de frunze naturale. Gasesti in plafar. Henna blond, brunet.
Si ala e un tratament grozav pentru. par.
Introcandu-ma la musetel, cum ziceam depinde, dar 2 -3 saptamani ai garantat. Amesteca-l cu zeama de lamaie; cel mai bine, si sa fie concentrat big grin Tine-l mult pe par.
NPC ^_^

| pisicuta123456789 explică (pentru Okkultist):

Multumesc mult! :* :*

| Okkultist a răspuns (pentru pisicuta123456789):

Npc :* :*

5 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Ceai din frunze de nuc, cat mai multe intr-o oala mare fierte bine. Si sanatos pentru par.