| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Un amic i-a zis prietenei mele ca are un fashion sense neslefuit.La ce s-a referit?
Vreau sa cred ca eu am interpretat gresit, de aia va intreb.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de context!
Vorbiti in romaneste si cand nu intelegti ceva, puneti o a doua intrebare, pana va lamuriti, fiindca multi folosesc cuvinte la care nici ei nu le cunosc sensul, doar pentru ca vor sa para mai inteligenti, decat sunt in realitate.

| sierra1 a răspuns:

Ceva de genul dar in mod diplomat: țărăncuță cu aere de divă

| anonimg a răspuns:

Neșlefuit înseamnă că prietenei tale îi mai lipsesc câteva aspecte legate de felul în care se îmbracă.
Nu este o jignire, ci o critică constructivă.
Unii numesc a fi la modă să îmbini stilurile între ele: adică să îmbini casualul cu elegantul, de exemplu. Mai fac și eu așa ceva pentru că îmi este mai la îndemână. Dar în mod normal nu trebuie făcut asta. Și asta poate însemna neșlefuit.
La fel este și combinația de culori.
Este o artă și îmbrăcămintea, o educație, care, din pricina vremurilor am lăsat-o pe ultimul loc cei mai mulți dintre noi.

| Zuzu1991 a răspuns:

PRACTIC are un ochi foarte bun pentru moda (nu sunt multi care au asa ceva, eu de exemplu in domeniul modei sunt ULTIMA bata amarata)
DAR nu are experienta, si din cauza asta nu stie ce haine exista si deci ce ar putea obtine

ideile de mai sus sunt in general aplicabile la orice talent mai deosebit, nu neaparat la moda, ca sa iti dau un alt exemplu, un programator decent NU stie limbajul de programare "bine" ci doar stie in mare ce si cum, iar cand are nevoie, cauta in Help/google/etc., insa asta la moda nu se aplica, din pacate

| Legion7X a răspuns:

Https://www.yourdictionary.com/fashion-sense

Un simț al modei/ de modă neșlefuit. prietena ta, are un stil de a se îmbrăca ok, dar nu pune mult accent pe stil. Acum depinde de situație nu știm cum se îmbracă ea. Poate să fie și ironic spus, cu un rânjet subtil în colțul guŕii.

| Alverto a răspuns:

Opusul "ferșteleste-mi ștrafu'"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Moda rurala, moda ca la tara /de la tara ( o făcut-o într-un mod aluziv țărână)
Probabil se referea la vestimentație.
Dar Iasmina are dreptate, mulți folosesc cuvinte cărora nici ei nu le cunosc definițiile profitând ca și interlocutorul e analfabet și nu înțelege multe sensuri ale unor cuvinte mai în "trending".

| StefanChriss a răspuns:

Adică i-a transmis in mod subtil ca are gusturi de taranca in materie de moda?