| cryss_6160 a întrebat:

Voi cum va epilati pe picioare? Lama, ceara sau cu ce? Cu e ar trebui sa ma epilez pentru a nu-mi mai creste mult mai repede parul si sa numi creasca mai des? Este adevarat ca daca te epilezi atunci cand iti va creste la loc va creste mai des? Dau funda+vot!

Răspuns Câştigător
| simiiii a răspuns:

Heii! Phey eu ma epilez cu ceara dar u ai putea incerca : 1.Lama de ras.Asta e calea cea mai des folosita, cea mai simpla si cea mai ieftina pe care o folosim toate acasa. Dezavantajele ar fi insa ca e posibil ca pielea sa se irite, dar cel mai important si neplacut e ca parul creste inapoi foarte repede. Ceea ce trebuie sa luam in calcul cand folosim lama de ras este sa nu ne epilam cu lama altcuiva si sa o schmibam pe a noastra cel putin o data pe saptamana ca sa nu se stranga bacterii care ne-ar putea irita dupa aceea pielea.
2. Crema epilatoare
E un instrument la indemana. E usor de aplicat si inlatura parul rapid dar are cam acelasi dezavantaj ca si lama de ras pentru ca parul creste inapoi foarte repede. De asemenea, e posibil sa fii alergica la unul dintre compusi asa ca inainte de aplicare ar fi mai bine sa dai pe o portiune mica sa vezi care sunt reactiile.
3. Epilarea cu ceara. Epilatul cu ceara ramane insa cea mai buna metoda de indepartare a parului din zona bikinilor. La final, pielea ramane fina iar efectul va dura mai multe saptamani. Poti sa faci asta la un salon de cosmetica sau, daca ai dexteritate, poti incerca acasa. Trebuie sa ai multa rabdare si sa te gandesti ca dupa asta o sa scapi o buna perioada de parul din zona inghinala.batting eyelashes Eu ti-as recomanda epilatul cu ceara este cel mai eficient, deoarece firele de par vor reaparea abia dupa 3-4 saptamani, dar nu si cel mai placut pentru ca extragerea foliculului pilos cu tot cu radacina este cam dureroasa. Dar cum baba sufera la frumusete, vei prefera si tu aceasta metoda, nu-i asa?, tinand seama ca, in timp, slabeste radacina firului de par, ba mai mult, pe alocuri face ca pilozitatile nedorite sa dispara cu desavarsire. Cheia succesului la acest procedeu de epilare este ca portiunea vizata sa nu stea incordata, ceara sa se aplice (cu ajutorul unei spatule) in fasii de maximum 10cm (in sensul de crestere a firului de par) si sa se desprinda dintr-un foc, printr-o miscare brusca (in sensul invers decat cel de aplicare). Te poti epila la tine acasa si cu ceara rece, trasa in benzi. Le incalzesti putin intre palme si le aplici in sensul de crestere a parului, le desprinzi in raspar, la fel ca si ceara calda. Diferenta este lipsa spatulei.batting eyelashes Te puupkiss Sper ca te-am ajutat`big grin

15 răspunsuri:
| Bojthe a răspuns:

Epilatul cu lama de ras

Este un procedeu simplu si destul de ieftin. Parul este indepartat repede dar va creste la fel de repede iar firul va fi mult mai gros. Daca totusi recurgeti la o astfel de metoda fiti foarte atente la urmatoarele aspecte:
umeziti bine pielea si aplicati un strat uniform de spuma de ras

# clatiti bine dupa si aplicati o crema hidratanta

utilizati o lama noua la fiecare epilare si nu o imprumutati niciodata unei alte persoane

# in cazul in care apar iritatii spalati-va cu un sapun cu actiune antibacteriana

Epilatul folosind o crema depilatoare

Indeparteaza firul de par prin retezare dar lasa pielea mai catifelata. Parul va creste la fel de repede ca si in cazul folosirii lamei. De obicei cremele trebuie testate pe o suprafata mica de piele pentru a preveni posibilele alergii la unele substante din compozitia lor. Crema se aplica in sensul cresterii firului de par si se indeparteaza dupa un anumit interval de timp ( in functie de zona in care o folosim). Nu trebuie sa depasiti timpul mentionat pe ambalaj, deorece pot aparea iritatii. Mai nou cremele depilatoare sunt prevazute cu un dispozitiv din plastic care va ajuta sa va indepartati mult mai usor crema. Dupa epilare spalati foarte bine pielea cu apa calduta si aplicati gelul special de dupa epilare. Daca nu aveti acest gel folositi o crema hidratanta.

Metode de lunga durata si putin mai costisitoare:

Epilatul cu ceara

Dupa parerea multora este cea mai buna metoda. Nu este nici forte scumpa si va veti putea bucura de finetea pielii cateva saptamani. Ceara se aplica la o temperatura ridicata, dar nu mai mult decat puteti suporta, in sensul cresterii firului de par, si se indeparteaza prin tragerea fasiei de ceara in sens invers cresterii firului de par. Daca aveti destula dexteritate puteti face aceasta operatie acasa, daca nu apelati la un salon cosmetic. Dupa cum bine stiti epilatul cu ceara presupune smulgerea firelor de par si astfel parul va creste mult mai greu decat in cazul primelor doua metode. Este necesara de asemenea o hidratare a pielii dupa epilare. Metoda este mai dureroasa insa mult mai eficienta si merita efortul.

Epilatul cu ajutorul epilatorului

Este o metoda foarte eficienta si poate fi facuta cu usurinta acasa. Nu trebuie decat sa va procurati un epilator si sa suportati durerea pentru ca acest gen de epilare este un pic mai dureros. Firul de par este smuls din radacina deci epilarea este de lnga durata.

Epilarea definitiva

Este cea mai moderna tehnica de epilare. Intr-un anumit numar de sedinte care se pot intinde pe o perioada de pana la 6 luni, veti scapa definitiv de problema parului nedorit. Este un procedeu destul de scump si necesita o atentie sporita din partea dumneavoastra in ceea ce priveste expunerea la soare. Cele mai multe centre de infrumusetare percep un pret de 10 euro/5 cm patrati de piele epilata iar pentru a scapa de aceasta problema a epilatului sunt necesare intre 5 si 8 sedinte. Facand un calcul simplu pentru a alege o astfel de metoda aveti nevoie de ceva banuti. Inainte si dupa epilarea cu laser nu trebuie sa va expuneti la soare, de aceea cele mai multe apeleaza la metoda epilarii definitive in timpul iernii. Epilarea se poate face pentru toate zonele ( fata, maini, picioare, zona axilara, zona inghinala). Daca sunteti dispuse sa cheltuiti o suma frumusica de bani eu va recomand sa apelati cu toata increderea la epilarea definitiva. Chiar daca mai apar cateva fire ele sunt foarte fine si subtiri. Merita sa incercati metoda epilarii definitive cu laser sau prin electroliza. Epilarea folosind electroliza este destul de dureroasa, pe cand cea cu laser este fara durere.

| missbee a răspuns:

Dacă te epilezi cu bicul, e posibil ca firul de păr să crească mai gros, nicidecum să se îndesească. Numărul de rădăcini rămâne același.
Eu îți recomand să apelezi la o metodă de epilare care să smulgă firul din rădăcină. Adică ceara caldă, benzile epilatoare sau epilatorul. Ceara e ceva mai greu de folosit acasă, benzile mai ratează câteva fire, deci epilatorul e cea mai bună soluție. E ceva mai costisitor, e adevărat, dar dă rezultate. După o epilare, timp de 3 săptămâni cel puțin, chiar 4, nu o să mai ai probleme.
E dureros, nu zic nu, dar nu merită să folosești bic. Părul, după cum ți-am zis, o să crească mai repede, și firul o să fie mai gros, mai aspru.

Este un epilator de la Braun care poate fi folosit sub apă. La duș, în apă caldă, porii se deschid și epilarea va fi mai suportabilă. Cu timpul te obișnuiești, plus că epilarea care presupune smulgerea firului din rădăcină e mai eficientă în sensul că după o perioadă firul de păr se subțiază și începe să crească tot mai puțin. ^^

| Andarock a răspuns:

Da, e adevarat ca daca te epilezi pe picioare, parul care va creste va fi mai des si mai mare.
Sunt tot felul de creme care daca te dai cam la saptamani, NU iti va mai creste.

SA NU TE EPILEZI CU LAMA:
DEOARECE UITE CE AM PATIT EU:

Vara (eu port de obicei fuste, pantaloni scurti si pantaloni trei-sfert) si am vrut sa ma epilez. Si m-am epilat cu lama...Vai...toata am fost zgariata pe picioare de la lama!

Deci nu iti recomand lama, iti recomand cremele...:::

| Kittynika a răspuns:

Nu are cum sa creasca mai des, ca nu se inmultesc intre ele firele.In locul unde ai smuls/ras firul de par el creste inapoi la fel, iar cu timpul tot mai subtire.Pare mai gros si mai inchis la culoare din cauza ca celalt fir de par daca a stat mai mult timp s-a mai decolorat de la soare etc.
Sunt bune toate metodele, cu ceara rece sau aparatul epilator cresc doar mai greu firele si mai rar, dar trebuie sa ai grija sa sty sa le folosesty ca altfel cresc firele sub piele si poti face foliculita.

| Passion_1840 a răspuns:

Ceara rece! big grin Creste mai rar! happy

| ELLSSA a răspuns:

Braunu` e sfanthappy

| r0xaa a răspuns:

Cu ceara si firul se va subtia si rari in plus 2 saptamani n ai streshappy

| maryana5 a răspuns:

Eu folosesc crema depilatorie pentru piele sensibila. O gasesti in mai toate hipermarketurile. Odata epilat, parul creste very slowww si nici nu te chinui. Aplici, stai maxim 10 minute iar apoi te duci la apa calda si il iei cu buretele;)
Simplu ca buna ziua;))

xoxo, mary :)>-

| AstaMicaTeIubesteMoolt a răspuns:

Da.cu crema sau epilatorul.cu crema creste repede,dar nu mai des, iar cu epilatorul creste mai greu pentru ca firul e smuls de la radacina si nu creste mai des...din cate stiu eu cu lama creste mai des, nu folosesc ceara pentru ca imi este frica de durerea provocata

Sper ca te-am ajutat

fundita?
Vot?

| AlexMercer a răspuns:

Da

| pattyxx a răspuns:

Ceara este usturatoare.Mai bine cumpara de la magazini benzi de epilat nu ustura.Si cu lama creste urat rau,, des etc

| lana a răspuns:

Salut happy. Daca te epilezi cu lama iti va creste mai des.Cu ceara nu stiu cum e, dar am auzit ca tine ceva timp.Iti recomand crema depilatoare e foarte usor de aplicat si te tine cam o luna thinking Sper ca ti-am fost de ajutor :*:*. Bafta! >big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima data trebuie cu ceara apoi cu aparatul cu lama in niciun caz pentru ca iti va creste foarte repede parul si va fi gros

| Bya_2752 a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa te epilezi cu epilatorul daca vrei sa nu`ti mai creasca des si repede. Sau alta metoda ar fi sa te epilezi cu lama ( cu ceara e mult prea dureros ) si dupa epilare sa te dai cu crema de corp pe picioare, asa o sa-ti creasca mult mai greu. Sper sa te fi ajutat. Succes!

| Andreeaiosif a răspuns:

Ceara este clar cea mai indicata. Si epilatorul este destul de bun.in comparatie cu lama sau crema. Daca te epilezi de exemplu, cu lama in apa parul iti va creste in cel mult 2 zile.nu la loc dar va creste.si va fi mai aspru, mai des si mult mai negru.In schimb, ceara sau epilatorul te ajuta sa iti raresti parul. Bafta:*