| BountyLoverXD a întrebat:

Ma ajutati cu ceva? Eu ma epilez (pe picioare si maini) cu lama si cu epilatorul, cu ceara inca nu am incercat. Cu care din cele doua creste mai rapid parul, si cum e mai bine si mai eficient sa ma epilez, cu lama sau epilatorul? Cu ceara e eficient?

Răspuns Câştigător
| xxDudaxx a răspuns:

Ceara : unda dintre cele mai eficiente metode de a te epila. E de mai multe feluri, calda sau rece. Cea calda e traditionala sau de unica folosinta. Eu ti-o recomand dar nu o sa poti sa te epilezi singura peste tot cu ea. Cel mai bine e sa mergi la salon
Epilatorul : Este una dintre metodele si rapide si eficiente. Poate fi folosit in multiple locuri desi la inceput e dureros in tip te obisnuiesti.E normal ca dupa ce ai folosit lama si radacina firelor de par s-a ingrosat sa fie dureros pana se subtiaza.Personal il folosesc din lipsa timpului si in al doilea rand pentru ca epilarea rezista si pana la 3 saptamani.
Lama : O metoda rapida, nu prea eficienta deoarece radacina parului se ingroasa, creste foarte "sarmos" si aspectul e destul de inestetic. Bine, acum daca ai o piele foarte sensilbila si chiar nu te poti epila cu metodele de mai jos poti ramane la asta, doar daca nu te deranjeaza sa te depilezi la cateva zile
Mai e o metoda cea cu laser care promite indepartarea parului si nu mai ai treaba pentru cativa ani cu problema asta. Insa e destul de scumpa si exista si contraindicatii legate de alunite.
Sper ca te-am ajutat, iar alegerea iti apartine. Funda?

10 răspunsuri:
| BountyLoverXD explică:

Mersi la toata lumea pentru ajutor happy

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Creste mai repede cu lama(asta e modul in care poti sa faci sa iti creasca parul oriunde pe corp in afara de zona genitala), mai bine e sa te faci cu epilatorul sau cu ceara

| wforweirdo a răspuns:

Cu lama nu e prea okay,decat daca te grabesti,mie nu imi place,si nu am rabdare sa ma fac des,de aceea prefer ceara. Daca stii cum sa te faci cu ceara,sa nu iti rupi firele,ci sa le smulgi, atunci da, alege ceara. Epilatorul iarasi, din cate am observat, doar rupe firele.

| AriannaAri a răspuns (pentru wforweirdo):

Epilatorul rupe firele?
Alea de calitate nu prea cred ca le rup, din cate am observat, dar alea de proasta calitate, da, se poate sa le rupa. Deci, nu poti spune ca toate epilatoarele rup firele pentru ca exista diferenta de calitate.
Eu ma fac de vreo 2-3 ani cu epilatorul si chiar sunt foarte multumita.

| wforweirdo a răspuns (pentru AriannaAri):

N-am vrut sa zic ca toate epilatoarele rup firele. Eu m-am facut o singura data cu epilatorul unei prietene, si doar mi-a rupt firele. Era Philips parca. Apai nu stiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand te epilezi cu epilatorul firele sunt scoase din radacina, unele o sa creasca mai repede altele mai greu pentru ca o iau de la 0. De aici si impresia ca folosind epilatorul se rareste parul.
Cu lama il tai de la acelasi nivel si o sa creasca a doua zi si toate firele o sa fie la acelasi nivel, logic si banal. Pe cand cu epilatorul o sa stai mai mult fara sa te epilezi, eventual sa retusezi cand mai cresc fire.
Dar lama este indicata o data pe luna ca sa nu creasca fire pe sub piele.
Eu cu ceara am incercat si m-am lasat pagubasa de la prima banda pentru ca tot cartierul mi-a auzit glasiciorul, la naiba' dar chiar doare sad.

| AriannaAri a răspuns:

Buna,
cu lama nu este deloc bine pentru ca v-a creste mult mai repede si se ingroase, atat firul de par cat si radacina.
Eu iti recomand sa folosesti epilatorul sau ceara.

| FuckTWorld a răspuns:

Cel mai eficient este cu ceara.

| Maryuk해바라기 a răspuns:

Ceara este cea mai buna!

| GabitsaVuVu a răspuns:

Ceara e sfanta! In timp firul de par se subtiaza si nu mai creste. Mama se epila mereu cu ceara si acum ii cresc cateva fire pe picioare. Dintre cele doua [epilator si lama] eu te sfatuiesc sa folosesti epilatoru, cu toate ca lama iti lasa pielea mai fina. Cu lama creste mai repede si mai gros firul de par, si e posibil sa iti creasca 2 sau 3 fire intr'o singur loc. Sper ca te'am ajutat.