| June20 a întrebat:

Vreau sa fac băi cu abur pentru ten pentru ca nu ma mai descurc cu acneea. Întrebarea mea e: dacă vreau sa deschid porii folosesc abur, iar după ca sa ii închid folosesc apa rece sau gheata, între aceste proceduri mai trebuie sa aplic vreo crema ceva? Dacă da, când? Între abur și gheata sau după ce mi-am închis porii. Mulțumesc!

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Dar de ce ai vrea sa ii deschizi si apoi sa ii inchizi? Metoda cu abur e pentru a scoate punctele negre.
Daca ai ten gras foloseste gel de curatare pentru ten gras dimineata si seara si e de ajuns, altceva nu prea ai ce face pentru acnee

| June20 explică (pentru Bondarel99):

Porii mei se blochează din cauza sebumului, de asta când ii deschid, ii ajut sa elimine sebumul, sa nu-l mai acumuleze și sa-mi facă ditamai coșurile

| Bondarel99 a răspuns (pentru June20):

Nuuuuu. Foloseste gel de curatare pentru ten gras cum am zis mai sus si o sa vezi dupa un timp ca nu o sa mai ai sebum pe fata si nici puncte negre si cosuri pentru ca porii nu vor mai fi blocati. Daca renunti sa mai folosesti gel de curatare o sa revina problema.

| June20 explică (pentru Bondarel99):

Folosesc gel de curatare de cand ma stiu, crede-ma. si mereu de la firme bune precum avene si bioderma. Nu au niciun efect asupra cosurilor mele

| Bondarel99 a răspuns (pentru June20):

Pai gelul de curatare si dieta fara grasimi ar fi cam singurele solutii de a tine secretia de sebum sub control. Daca nici asa nu reusesti inseamna ca acneea e provocata de schimbarile hormonale (asa cum se intampla la majoritatea adolescentilor) si nu ai decat sa astepti pana la 18-19 ani cand se incheie pubertatea, atunci dispar si cosurile.