| euu03 a întrebat:

Vreau sa ma vopsesc cu henna si as vrea sa vad ce parere au cele care au incercat deja asa ceva :d. Culoarea mea naturala este saten inchis. Pe lungimea parului sunt roscata (nuanta obtinuta cu ajutorul pamantului turcesc numit "kna" si a nuantatorului)dar la radicini mi-a crescut parul si nu imi place deloc concordantza dintre cele doua culori :(. Si inca ceva, as putea sa obtin nuanta aceasta de roscat : http://www.google.ro/......tp?/imgres r:6, s:172&biw=1024&bih=554? Astept raspuns, care este cel mai detaliat primeste fundita :*

Răspuns Câştigător
| MissBondărel a răspuns:

Salut.
În legătură cu acea nuanță nu sunt sigură că o vei obține din moment ce tu ai acea nuanță de păr și mai ai și acel kna pe păr. Am încercat și eu această henna, pe pachet spunea să o țin în jur 2 ore dacă nu m-ai mult. Însă m-am temut că nu știam ce culoare va ieși în capul meu și nu am ținut-o decât jumătate de oră. Rezultatul a fost vizibil și plăcut și chiar am regretat că nu l-am ținut m-ai mult. A ieșit un roșcat cu o tentă ușoară spre un portocaliu. Nu-ți imagina acum acel portocaliu în cap, a fost o culoare absolut plăcută. Deoarece mi-a mai rămas henna la o săptămână am încercat din nou, rezultatul nu a fost suficient de plăcut deoarece nu s-a mai prins mare lucru pe păr, doar acele șuve care nu erau făcute sau pe alocuri s-a mai întărit culoarea.
Din ce știu, henna nu se poate aplica pe părul vopsit, acum nu știu dacă pe acest kna va merge, mă gândesc că este o chestie naturală nu o vopsea precum cele din magazine. Și revenind din nou la acea poză cu Rihanna, nu știu cât de bine va merge, de unde am luat eu aveau mai multe nuanțe de henna roșie probabil dacă vei lua o nuanță asemănătoare cu cea a părului ei poate va merge. Dar ține cont că ea este vopsită în acea poză cu o vopsea obișnuită, nu ceva natural.
Efectul lăsat de henna a fost absolut plăcut, părul fin și mătăsos de parcă mi-as fi dat părul cu cel mai bun balsam și de asemenea a dat părului destul de multă strălucire, am un păr nărăvaș, iar multe din firele acestea neascultătoare au fost brusc calmate.
Încearcă eventual să îl ți mai mult timp în păr, mă refer în jur de o oră cel puțin, nu jumătate cum am făcut eu. Dar să fi de asemenea atentă să nu folosești vreo henna mai roșie și să-ți transformi părul într-un roșcat caramelizat, nu cred că îți dorești asta din moment ce ai specificat de acea poză.
Eventual încearcă să faci un fel de mic experiment înainte să-l aplici pe tot părul, pe o șuvă undeva mai din spate să vezi cum se prezintă părul. În caz că nu ai mai folosit henna sau citit despre ea până acum, trebuie să ști că are un miros ciudat, ceva asemănător cu acelor mâncăruri pe care le făceam noi fetițele când ne jucam de-a mama și de-a tata. Textura hennei este precum un noroi, altfel nu pot să-i zic trebuie să ai grijă ca să îți ajungă conținutul pe toată suprafața părului așa cum este ea nici prea tare dar nici moale, dacă o subțiezi prea mult cu apă vei risca ți se scurgă pe haine în jos, de pătat pătează materialele și pielea la fel, dar cu puțină apă călduță și săpun se rezolvă, dacă nu, cu lămâie parcă citisem undeva că se poate curăța, deși să sperăm că nu se va ajunge până acolo.
În cazul în care nu vei reuși să obții nuanța din acea poză va trebui să folosești o vopsea. Nu te teme, poate ți se va usca sau deteriora firul de păr dar cu ceva măști speciale vei reuși să-l refaci la loc. Sunt sigură că membrii TPU cunosc ceva de genul și te vor ajuta.
Mult succes cu aceea henna.