| Ramona7 a întrebat:

vreau sa mi creasca parul cat mai lung si mai repede. Imi tot fac masti si incerc tot felul de trucuri.dar mi as fi dorit rezultate mai repede. Exista cumva solutii care se cumpara sau orice alt ceva excluzand remediile naturiste?

Răspuns Câştigător
| Just0a0dream a răspuns:

Buna!
Iti voi da cateva sfaturi, dar inainte de toate, iti spun ca viteza cresterii parului este determinata genetic si e de aproximativ 1 cm-1, 5 cm pe luna.Maximul e de 2 cm pe luna,asta daca aigene bune, sau daca iti stimulezi cresterea parului.
Fa-ti masaj capilar! Fa-o inainte de sapalat, cu ulei de ricin, chiar peste noapte, acesta stimuleaza cresterea parului.Prin masaj stimulezi circulatia sangelui.
Parul creste constant, vezi asta cel mai bine cand esti vopsit cu o culoare diferita de ata, si se vad radacinile.Problema este ca nu se vede in lungime imediat, intr-o luna-2. Unde mai pui ca mult par se rupe? E important macar o data la 6 luni sa iti iei macar 1 cm din varfuri,pentru ca dupa aceea sa nu spui,,nu mai creste" sau,, e din ce in ce mai scurt". Noaptea prinde-l, dar lejer, pentru a evita,, frecarea" parului de perna.La pieptanat, pierdem mult par, fara sa ne dam seama, se rupe mult.Mare grija, piepteni cu grija de la varfuri inspre radacina.Foloseste uleirui pentru varfuri si masti ca sa le hidratezi.In rest,ce sa iti mai spun? Masajul e gratis, si foarte eficient. Daca vei cata, gasesti despre el ca este recunoscut pentru asta si practicat si in saloane, si la spalat(si tu iti poti face masaj capilar la spalat).Nu exista o solutie minune pentru cresterea parului, asta iti zic sigur.Si eu imi doresc si foarte multa lume.Cine spune ca ii creste 5 cm intr-o luna ori e paranoic, ori te minte.Bafta si multa rabdare! Parul creste, trebuie doar sa il ingrijesti corespunzator si sa astepti.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ulei de ricin