| pactcudiavolita a întrebat:

happy Acum 2 saptamana m-am tuns. si parca nu imi place si as vrea inapoi parul meu lung. Uleiul de ricin da rezultate? Si cam in cat timp?

Răspuns Câştigător
| bibi2011 a răspuns:

Heiii! stiu exacttt cum te simti, aveam si eu un par lung si frumos si l-am tuns deasupra umerilor crying din aceasta cauza am inceput sa caut tot felul de tratemnte naturiste pentru a-i grabi cresterea. si chiar am gasit. Nu stiu ce fel de par ai tu, dar al meu e ondulat spre cret, deci parul chiar pare scurt si cand creste. Am gasit o masca pe net care avea asa: 2 galbenusuri de ou, 2-3 lingurite de ulei de masline, 2-3 picaturi de lamaie, 2-3 lingurite de miere, o sticulta de 35-50 ml ulei de ricin si sticluta de vitamina A sau E uleioasa ( se gaseste si uleiul si vitamina la orice farmacie/plafar). Folosesc masca odata pe saptamana, omogenizez toate ingredientele, aplic pe cap ( insisgtand la radacini ) si stau minim 1 h cu ea ( depinde de timp, de obicei intre 2-3 h). AM inceput tratamentul pe la inceputul verii si da rezultate foarte bune. Parul creste in medie aproximativ 1 cm/pe luna iar in 3 luni parul mi-a crecut cu aproximativ 7 cm pe luna ( adica 2cm sau mai mult pe lun). Pe langa faptul ca ajuta la crestere, regenereaza parul si il face mai sanatos. Daca vrei sa grabesti cresterea parului, renunta pentru o perioada la placa, ondulator si astea pentru ca ard parul. Sper ca ti-am fost de ajutor :*!

2 răspunsuri:
| Sara2 a răspuns:

Cu ulei de ricin sau fara, creste la fel {proprie experienta} asa ca nu ai de ales decat sa astepti si sa nu il mai tunzi, poti folosi uleiul de ricin ca este sanatos, dar nu prea ajuta cresterea

| Ella a răspuns:

Da,uleiul de ricin e foarte bun. Costa cam in jur de 3 lei sticluta de 25 ml. Poti sa il folosesti daca vrei asa simplu, sau in amestec cu ulei de masline. Unei colege i-a crescut parul cam 5 cm in vacanta asta de vara. Acum depinde de fiecare persoana in parte.Dar eu zic sa il incerci pentru ca e foarte bun.Iti tamponezi radacinile seara si iti pui in cap ceva ca sa nu se murdareasca perna pana dimineata apoi, te speli pe cap.
P.S. E bun si pentru pleoape sau unghii.>big grin