| IoNuTzZz1997 a întrebat:

Heii TPU, recent am fost la frizerie iar frizerita m-a tuns prea scurt si nu imi place. Am auzit ca uleiul de ricin ajuta parul sa creasca mai repede, este adevarat? cam intr'o saptamana se vad rezultate?

6 răspunsuri:
| AikkoxD a răspuns:

Masca de păr cu ulei de ricin + ulei de măsline (2 linguri ricin, 1 ulei măsline) + 1-2 ouă crude se aplică de 2 ori pe săptămână, iar rezultatele se văd în timp, nu imediat. Părul creşte cam 1-1, 5, poate 2 cm pe lună, cu masca asta ţi-ar creşte cam 2, 5-3 cm pe lună, în funcţie de ritmul în care îţi creşte ţie părul de obicei.

| BlueViP a răspuns:

Da ajuta, dar daca parul tau nu vrea sa accepte tratamentul poti sa-l dai cu ce vrei ca nu va creste

| Katoky a răspuns:

Buna!
Tratamentul cu ulei de ricin pentru cresterea paruluiSus
Prin aplicarea de ulei de ricin asupra scalpului si podoabei capilare, parul va creste mai sanatos si va fi mai rezistent. Terapia cu ulei de ricin este un tratament natural pentru calvitia rezultata in urma mostenirii genetice, dietei, stresului, factorilor de mediu si a stilului de viata.

Care sunt avantajele uleiului de ricin pentru cresterea parului?

Uleiul de ricin folosit in mod regulat pe radacinile parului si scalp este util pentru:
- cresterea parului;
- ingrosarea firului de par care incepe sa se subtieze;
- prevenirea deteriorarii parului;
- tratarea parului uscat;
- stralucirea si hidratarea parului si scalpului;
- prevenirea scalpului uscat;
- imbunatatirea starii generale de sanatate;
- prevenirea despicarii varfurilor si cresterea parului.

Cum se va folosi uleiul de ricin pentru prevenirea caderii parului?

Iata care este tehnica pentru aplicarea uleiului de ricin pe podoaba capilara, pas cu pas:
1. Cu varful degetelor se va aplica ulei de ricin la radacina firelor de par si pe scalp.
2. Se va distribui uleiul uniform prin masaj usor al scalpului.
3. Nu se va folosi ulei in exces pentru ca acesta va fi mai greu de indepartat si spalat de pe scalp.
4. Dupa aplicarea uleiului, parul se acopera cu o boneta din material plastic si se va inveli intr-un prosop.
5. Uleiul se va lasa sa actioneze aproximativ 15-20 de minute asupra parului sau chiar intreaga noapte.
6. Se va spala parul cu un sampon pana cand se elimina complet uleiul de ricin.
7. Se va repeta procedura o data pe saptamana timp de 6-8 saptamani pentu ca rezultatele sa fie vizibile.
In functie de preferinte, uleiul de ricin poate fi amestecat cu alte tipuri de uleiuri (de struguri) pentru a-l face mai putin consistent, iar mirosul mai placut.

Igiena parului este esentiala
Ingrijirea si pastrarea igienei parului este una dintre strategiile cheie pentru stimularea cresterii parului. O dieta sanatoasa, utilizarea suplimentelor pentru par (care contin vitamine speciale in acest sens), somnul suficient si exercitiile fizice regulate contribuie la cresterea unui par lung, rezistent si puternic.
Te pup!

| PulbereDeStea a răspuns:

Fa baie pe cap mai des decat de obicei. Nu te astepta la minuni din asta, dar sa stii ca spalatul pe cap mascheaza putin forma pe care ti-a dat-o frizerita. Poti sa iti aranjezi si tu putin parul sa nu se vada exact tunsoarea ta. Faci baie de 2-3 ori pe saptamana, poti incerca si cu ulei de ricin in acelasi timp. Peste 3-4 saptamani poti sa mergi la alta frizerita, spui care este problema. O intrebi daca iti poate da o alta forma la par, daca zice ca da, sa o intrebi ce forma, sa iti explice ce vrea sa faca in capul tau.

| wolder a răspuns (pentru PulbereDeStea):

Spalarea mai deasa nu schimba cu nimic parul, mai rau il ingrasa si se va obisnuit sa se ingrase la cateva zile. Asta e cel mai aiurea sfat pe care l-am auzit, spalarea n-are nicio legatura in discutia de fata.

| Alsodrfegnha a răspuns:

Da, uleiul de ricin stimuleaza cresterea parului si ii da un aspect mult mai frumos insa nu te astepta la minuni rapide. Printr-o folosire insistenta (adica la fiecare spalare), acesta ajuta parul sa creasca mai repede. Vei avea rezultate bune, adica nu dai gres cu uleiul de ricin, insa nu chiar atat de rapid, ci undeva la 2-3 saptamani, cel putin. Depinde si de cate ori il aplici. Oricum, dupa fiecare aplicare parul trebuie spalat pentru ca uleiul este foarte vascos. Dar afli mai multe de pe siteurile care iti spun cum sa-l folosesti.
Eu am folosit toata vara si chiar sunt multumita.