| Dinu_George_1988_I9G4 a întrebat:

Am avut un lantisor de aur in amanet... Si pentru a verifica daca este aur... L-a pilit un pic si a turnat o solutie pe el... Problema este ca a ramas o pata pe lant de la solutia aceea... Aveti idee... Se mai poate curata?

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Aceea solutie se numeste APA REGALA, cu ea se ibcearca aurul.
De obicei, proba se face pe o parte mai putin vizibila si cu timpul dispare urma de la frecare.
Daca totusi este prea vizibila, atunci poti incerca sa indepartezi pata prin stergere sau frecare cu o bucata de textil moale, eventual imbibat cu putin bicarbonat + otet sau zeama de lamaie etc.
Totusi, daca nu te pricepi si n-ai experienta, atunci nu-ti recomand sa "cureti" tu pata, mai bine misca astfel lantisorul sa se stearga prin frecare cu hainele purtate de tine.