| katy a întrebat:

Cum se poate curata bine un lantisor din argint?

Răspuns Câştigător
| FemeiaPisică a răspuns:

Lantisorul de argint e cel mai greu de curatat din cauza ca unele persoane transpira si lantisorul de argint de la gat se inegreste repede.

Uite cateva sfaturi utile :

Pt curatare simpla:
1. Obiectele din argint/ cu parti argintate se curata cu pasta de dinti (fara apa!) sau cu praf de creta amestecat cu o lingurita de otet. (merge pe incercate)
2. Argintul se curata prin frecare cu suc de lamaie. Se clateste cu apa calda, apoi se sterge cu o piele de caprioara.
3. Apa amestecata in parti egale, cu amoniac.
Apa in care au fiert cartofii, putin sarata, curata foarte bine. (pentru. astea cu sare nu bag mana in foc… nu am incercat deoarece stiam ca sarea pateaza argintul…)

- intr-un vas cu o lingurita rasa de detergent si cu apa, se pun bijuteriile si se dau la foc mare pana incepe sa fiarba iar apoi se reduce flacara. Se lasa la fiert aprox 5 min dupa care se clatesc si se pun la zvantat pe un servetel.- se pun bijuteriile intr-un bol cu zeama de lamaie sau otet. dupa o jumatate de ore se clatesc cu apa si apoi se sterg cu servet (de preferabil microfibra sau bumbac)

Sau daca vrei sa fie stralucitor ai nevoie de :
1/4 cana de bicarbonat
1/4 cana de sare
1/4 cana de detergent de vase lichid
2 litri de apa
Sunt necesare:un vas mare
folie de aluminiu
lingura de plastic
aragaz
strecuratoare
prosop
Ia un vas mare, ca cel pentru spagheti, si acopera-i complet peretii cu folie de aluminiu. Pune toate ingredientele in el si amesteca-le cu lingura de plastic. Pune inauntru bijuteriile de argint pe care vrei sa le cureti, dar numara-le inainte, ca sa stii exact cate ai introdus in vas. Dupa ce le-ai pus in vas, imprastie-le pe fundul lui pentru a nu se atinge una de alta. Apoi pune vasul pe aragaz pana fierbe o data. Inchide focul si lasa-le sa mai stea pe aragaz cateva minute. Toarna apoi apa prin strecuratoare. Curata bijuteriile bine cu apa rece, astfel incat toata sarea care s-a depus pe ele sa fie indepartata. Dupa ce le-ai scos pe toate din solutie, pune-le intr-un prosop sa se usuce. Oxizii de pe bijuteriile tale au fost transferati aluminiului asa ca, inainte sa arunci solutia care a devenit murdara, mai numara-ti o data bijuteriile, pentru a te asigura ca le-ai scos pe toate din solutie. Dupa aceasta operatiune, bijuteriile tale vor arata ca noi. Daca vrei sa nu se mai oxideze la fel de repede, pastreaza bijuteriile din argint intr-o punga din material inchis la culoare si opac.

8 răspunsuri:
| TrendyHedgehog a răspuns:

Pui pe o periuta de dinti putina pasta de dinti. Dupaia freci lantisorul cu periuta.

| Deleb a răspuns:

Eu pe al meu îl țin în mana și torn putin săpun lichid apoi dau sa fac spuma, și ușor îl clătesc apoi lucește, totuși de cât ori am făcut asa niciodată nu a pățit-o.

| Amylee_1318 a răspuns:

Imi spusese mama retea cu sare sau cu bicarbonat de sodiu, da nu bag mana in foc ca e bun, cel putin incearca cu astea 2, daca merge da-mi de stirehee hee

| andrei444 a răspuns:

Scrum de tigara,bicarbonat de amoniu, pasta de, dinti.

| deea237 a răspuns:

Pui apa cu putin bicarbonat

| Relu37 a răspuns (pentru deea237):

Buna Deea apa trebuie sa fie calda sau rece cu bicarbonatul

| ClubuldeEngleza a răspuns:

Pentru cei care au nevoie de mai multe informatii legate de curatarea obiectelor placate cu argint, recomandam acest articol:
https://www.juliana.ro/curatam-obiectele-placate-cu-argint