| Adesim a întrebat:

Bună ziua! Am făcut o gafă zilele astea și vreau să văd daca există rezolvare. Mi-am lăsat inelul de logodnă la curățat într-un pahar cu oțet, acesta fiind de argint. Problema este că eu l-am lăsat 2 zile, efectiv am uitat de el. Când l-am luat azi în partea dinspre palmă s-a făcut negru la culoare. Am noroc că nu se vede acolo unde sunt pietricelele. Oare îl mai pot salva? Bijuteriile pot face ceva? Momentan nu sunt în oraș ca să pot merge la o bijuterie ca să adresez aceasta întrebare.

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Asa se innegreste argintul, din cauza oxidarii.
Amesteca bicarbonat cu cateva picaturi de otet, sa devina pasta.
Pune din pasta putin peste o bucatica de textil moale (de exemplu o vatista) si freaca bine zonele innegrie, pana ce se curata.

| darrio2007 a răspuns:

Putina pasta de dinti si frecat cu o periută. Apoi clatit bine cu apa.

| DanRaul77 a răspuns (pentru darrio2007):

Ce prostii zici.tu esti tot cu mituri din alea gen manca usturoi sa nu te racesti. este solutie de argint iasa lux ce toti prostii ziceti de pasta aia. tot in urma a ti ramas

| darrio2007 a răspuns (pentru DanRaul77):

Este cea mai eficienta si ieftina metoda cunoscuta, chiar daca este veche.

| darrio2007 a răspuns (pentru DanRaul77):

Sfatul tau cu termometrul cu mercur aruncat la gunoi nu a fost tot o prostie?

| DanRaul77 a răspuns (pentru darrio2007):

Stai in loc suntem in 2023. mai evolueaza

| DanRaul77 a răspuns (pentru darrio2007):

Omului i-a placut cum am zis aia nu inseamna ca ii sfat sau el il arunca pe geam. pana la urma ii in rahat de termometru sincer l as arunca la vecina in flori happy

| darrio2007 a răspuns (pentru DanRaul77):

Sfatul ăsta e pentru tine. Eu am evoluat. Vezi cat de toxic este mercurul si apoi vorbeste.

| DanRaul77 a răspuns (pentru darrio2007):

In cantitati mari da nu in miligrame ala arunca insesizabil nu o galeata?

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu nu consider ca mai poti face nimic. Otetul e mediu acid si in mod evident a corodat tot ce se poate. Nu stiu ce hack stupid ai vazut pe internet, insa cred ca trebuia ca otetul sa fie diluat cu apa, iar inelul sa il lasi maxim 10 minute, in niciun caz 2 zile. Considerand ca argintul nu este asa de scump, probabil iti vei lua alt inel.Mergi la un bijutier sa iti dea o parere pertinenta.

| Adesim explică (pentru dullcat):

Este vorba că are valoare sentimentala de asta nu vreau sa il înlocuiesc. Prostia a fost a mea

| dullcat a răspuns (pentru Adesim):

Bijuteriile ar trebui curatate profesional. Bicarbonatul sau orice alta solutie ieftina de pe internet iti lasa tot felul de microabraziuni la suprafata metalului sau a pietrelor.Sau, ca in cazul tau, iese fix opusul, mai negru decat era la bun inceput.

| Adesim explică (pentru dullcat):

Voi merge să văd dacă mai pot face ceva

Răspuns utilizator avertizat
| DanRaul77 a răspuns:

Argintu se curata cu solutie de argint la bijuterie nu cu otet si pasta de dinti alea is mituri pentru saraci

| Adesim explică (pentru DanRaul77):

Nu voi mai face niciodată asta