| Georgia123456 a întrebat:

Bună ziua! Doresc să experimentez cu lentile colorate de vedere, dar am astigmatism. Sunt conştientă că ar trebui să fie lentile torice. În afarā de lentilele Soleko torice ştie cineva dacă în România se mai vând altele torice colorate?
De asemenea, oare dacă port numai o zi pe săptămână lentile normale colorate cu dioptriile mele aş putea vedea destul de bine?

Răspuns Câştigător
| J0B0MAT a răspuns:

Cu siguranță sunt mult mai multe firme care fac astfel de lentile.Caută pe mai multe site-uri.
Dar să știi că lentilele colorate în general nu acoperă cum trebuie culoarea irisului, ori se mișcă și ajung să se vadă ambele culori.

| Georgia123456 explică (pentru J0B0MAT):

Mulţumesc mult pentru răspuns!
Există mai multe firme, dar nu livrează în România. Am tot căutat : o firmă de e disponibilă în România mai descoperisem, însă nuanţele nu erau cum doream.
Am observat că se vede parte din culoarea naturală a ochilor în poze de la recenzii de la diferite lentile. Am ochii deschişi la culoare şi o să cumpăr lentile în culori şi mai deschise. Să sper că nu se vede aşa de tare decât dacă îi aveam mai pigmentaţi.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Georgia123456):

Cel mai ok ar fi să îi iei într-o nuanță mai apropiată de a ta.Nu schimbări drastice.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu inteleg de ce nu intrebi un medic oftalmolog.
Intrebi aici si iti spune cineva o prostie si te iei dupa el.

| Georgia123456 explică (pentru darrio2007):

Mulţumesc mult pentru răspuns! Şi eu m-am dus iniţial la Lensa şi la o oftalmologie să întreb, dar mi-au zis că numai cu programare pot să-mi spună dacă aş suporta lentile colorate care nu sunt pentru astigmatism. Dioptriile nu mi-au crescut sigur, doar pentru întrebare era mult efort să mă programez.

| dullcat a răspuns:

Intreaba-ti medicul oftalmolog, asa e cel mai intelept.

| GabiDumitrescu a răspuns:

De ce nu iei heliomate? Si eu am astigmatism si alte chestii, si bag cu heliomate de vreo 20 de ani...

| Dragobeta a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pentru ca vrea ochi albastri. Sau verzi.

| Georgia123456 explică (pentru GabiDumitrescu):

Este foarte bună ideea, dar am văzut că acestea sunt lentile de ochelari. Port de 7 ani lentile de contact incolore pentru astigmatism şi nu m-aş întoarce la ochelari.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Georgia123456):

Ah, daca reusesti sa suporti mizeriile alea in ochi, ma bucur pentru tine. Nici nu mi-a dat vreodata prin cap sa incerc.

| Georgia123456 explică:

Mulţumesc foarte mult tuturor celor care mi-au răspuns!