| anonimMM20AA a întrebat:

Bună ziua, m-am dat recent cu niște creme pentru ten (eliminarea impurităților, exfoliere etc)au început să-mi apară coșuri mititele și să mi se exfolieze pielea. Îmi puteți da un sfat ce aș putea face să am tenul la loc normal?

Răspuns Câştigător
| Naavin a răspuns:

Este normal. Daca ai acnee, chiar si un caz foarte usor, daca incepi sa folosesti produse cu ingrediente active pielea trece printr-o faza de "purging", adica ingredientele din acele creme scot la suprafata impuritatile din piele.
Iti recomand in primul rand sa verifici lista de ingrediente a produselor pe incidecoder.com, le faci poza apoi o incarci pe site. Daca iti apar ingrediente comedogenice in tabel, atunci noile imperfectiuni sunt cauzate de acele ingrediente, daca produsele folosite nu sunt comedogenice, e vorba despre acel "purging" despre care am scris mai sus, caz in care continua sa folosesti produsele, pentru ca pielea se va imbunatati treptat

4 răspunsuri:
| Xox0 a răspuns:

Aveai acnee inainte de aplicarea acestor creme? Mai bine vizitezi un dermatolog

| anonimMM20AA explică (pentru Xox0):

Nu aveam acnee înainte a început să apară după folosire

| Xox0 a răspuns (pentru anonimMM20AA):

Vorbeste mai bine cu un dermatolog.
Or fi cremele alea sau alimentatia

| Ilovedinero a răspuns:

Gel de curatare senzitive si crema hidratanta.Cu cat vei fi mai preocupata de el va fi si mai rau. Daca te speli si te dai cu crema dimineata si seara, usor, usor isi va reveni poate mai bine decat era