| Anooooonim12 a întrebat:

Bună ziua! Vreau sa ma exprim fetelor cu aceasta întrebare și rog băieții sa dea scroll! Fără bully băieți dar e personal de fete! Fetelor, încă de când am început sa ma epilez pe picioare am început sa am acea " piele de căpșuni" și nu știu cum sa scap de ea. Mi am făcut acasă un scrub din cafea măcinată și ulei de cocos dar nu prea funcționează. Îmi puteți recomanda cum as putea sa scap de aceasta piele? As dori sfaturi și rețete de scrub făcut acasă și dacă va rog frumos și niște sfaturi pentru întreținerea acesteia. DAU FUNDA CINE IMI RASPUNDE SI CARE IMI ESTE DE AJUTOR!

Răspuns Câştigător
| RoxanaIoana108 a răspuns:

Pielea uscată Poate provoca sau exacerba simptomele pielii de căpșuni, precum și alte afecțiuni care seamănă cu porii deschi.

Deci 1. Hidrateaza-ti pielea, cu creme, lotiuni.

Apoi 2. Dupa epilare, pentru a reduce aceste iritatii, încearcă sa nu porti haine stramte, deoarece tesaturile stramte pot agrava iritatia.
Poti pune o compresa cu apă rece, poate chiar cu gheață.
Curata si exfoliaza zona afectată.
Nu da cu parfumuri, poate agrava.

Scrub de zahăr

Un simplu scrub cu zahăr de casă poate ajuta la calmarea iritațiilor și la prevenirea părului încarnat. Pentru a vă face singur, vom amesteca o jumătate de cană de zahăr cu o jumătate de cană de ulei de cocos sau de măsline. Vom aplica o cantitate mică pe zona afectată și vom freca ușor cu mișcări circulare. (Fa acest lucru o data la 2 zile).

creme si geluri

De asemenea, putem folosi produse de înfrumusețare tradiționale pentru a calma pielea iritată și pentru a ajuta la prevenirea formării de umflături.

crema cu hidrocortizon este un steroid topic care reduce inflamația și umflarea. Poate fi aplicat după epilare pentru a calma iritația.

Gelul care conține ulei de arbore de ceai poate ajuta la calmarea inflamației și la reducerea riscului de infecție.

Prevenire:

Vei folosi mereu de acum înainte si dupa epilare si înainte de epilare, un scrub delicat sau o carpa exfolianta o data la doua zile

| Anooooonim12 explică (pentru RoxanaIoana108):

Mulțumesc enorm de mult! Asa voi face!happy

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Spala-te zilnic cu apa calda si sapun si apoi treci la sfarsit, pe apa rece, ca porii sa se inchida si asa dispare pielea de portocala.

| Miruna333 a răspuns:

Nu este vorba de scrub aici.
Conteaza sa pregatesti pielea inainte, in timpul epilarii, atat si dupa. Conteaza si cu ce te speli si sa folosesti creme hidratande

| Naavin a răspuns:

Cauta pe net "keratosis pillaris", si vezi daca seamana cu ce ai tu. Daca da, cauta o crema cu uree 20%, Transvital, Tis Farmaceutic, Eucerin etc o gasesti in farmacii, e ieftina.
Dureaza vreo doua luni de aplicatii zilnice ca sa dispara aceasta "keratosis pillaris", si ma tem ca reapare daca intrerupi tratamentul.
Asta, daca ai keratosis pillaris. Daca nu, nu ma pricep. Oricum, daca problema e grava, doar dermatologul poate pune diagnosticul exact si corect