| Amalia442 a întrebat:

Ma epilez cu big-ul si de ceva timp am inceput sa ma irit pe picioare. Dupa epilare de fiecare data imi dau cu ulei de cocos pentru ca pielea sa nu imi fie uscata. Se poate ca de la uleiul de cocos sa ma irit?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Corect ar trebui sa spui: "ma barbieresc/rad cu bigul", fiindca nu te poti epila cu lama de ras.
Epilarea se poate face cu crema epilatoare sau cu ceara de albine.
Iritatia de la barbieritul/rasul pe picioare se produce cand tai firul de par in raspar. Daca te razi in sensul de crestere al firului de par, nu te vei irita.
Nu uita sa pui pe picioare o crema folosita pentru barbierit, sau sa faci clabuc de sapun, ca sa nu folosesti aparatul de ras pe pielea uscata!
Uleiul de cocos nu irita, dimpotriva, calmeaza iritatia si hraneste pielea.

3 răspunsuri:
| Sophieka a răspuns:

Uleiul de cocos nu se foloseste pe fata sau corp.
Este cel mai gras tip de ulei care iti blocheaza porii si se indeparteaza greu. Creaza inflamatii, iritatii si cosuri.

Pentru dupa epilarea cu ceara sau raderea cu bigul, foloseste unul dintre urmatoarele spray-uri / lotiuni dupa epilare:
De arbore de ceai; de musetel; lavanda; eucalipt; menta; aloe vera; trandafiri.

| RaAlexandra a răspuns:

Foloseste spuma de ras sau sapun iar data viitoare nu mai folosi ulei si vezi cum reactioneaza pielea. Eu nu folosesc ulei dupa epilare iar pielea mea arata foarte bine si fara

| Amalia442 explică (pentru RaAlexandra):

Folosesc sapun de obicei dar se intampla sa ma grabesc si imi dau doar cu putina apa. Si pentru iritatie am folosit Fenistil si nu m-a ajutat cu nimic