| Sophie26 a întrebat:

Bunăă! Mă ajutați și pe mine cu ceva? Tot încerc să-mi găsesc șamponul potrivit și nu-l găsesc... Poate știți voi unele pe care nu le-am folosit încă. Părul meu se îngrașa la 3-4 zile și am și mătreață sau coji, cum se numește... M-am săturat! Vreau și eu un șampon bun.

Răspuns Câştigător
| Just0a0dream a răspuns:

Buna!
Este normal ca parul sa se ingrase dupa 3-4 zile.Era o problema daca nu se ingrasa, era un par uscat.Parul tau nu e gras, poate cu o usoara tendinta de ingrasare.Parul meu era gras.Am incercat N tipuri de sampoane si soltuii naturale, fara rezultat.Singurul care mai functiona cat de cat, era sa amestec sucul de la lamaie cu apa si sa pulverizez la radacini dupa baie, dar nu facea minuni.Doar dupa ce m-am decolorat(si imi decolorez lunar radacinile) am scapat cat de cat de problema.Parul gras inseamna ca te-ai spalat ieri dimineata, si azi, este gras.Asa pateam eu, ieri ma spalam, azi dupa-amiaza, spre seara deja era foarte gras.In fine, dupa ce m-am decolorat, am renuntat la sampoanele astea pe baza de citrice si tot felul de chestii pentru ca oricum mai rau fac, glandele sebacee vor produce si mai mult sebum.Am inceput sa folosesc sampoane pentru bebelusi.Si vorbesc foarte serios, chiar sunt eficiente.Sunt mult mai blande cu scalpul si cu parul, nu degreseaza in exces, si astfel glandele sebacee nu mai,, riposteaza". Normal este sa te speli de 2 ori pe saptamana.Folosesti un sampon bland, samponezi de 2 ori, aplici masca/balsamul si clatesti la sfarsit( cu apa calduta spre rece, deoarece apa fierbinte favorizeaza activitatea glandelor sebacee). Lasi parul sa se usuce natural.Cred ca nu mai e nevoie sa spun ca utilizarea aparatelor de styling(feon, placa, ondulator), mai ales la temperaturi ridicate favorizeaza ingrasarea parului.De asemenea si produsele(fixativul, spuma, gelul etc). pieptanatul in exces, trecerea mainilor prin par.

7 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Incearca samponul WASH & GO! Intai sa va spalati cu sapunul, apoi cladesti si apoi sa dai cu sampon! Asa va iesi parul curat, matasos si usor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte bune sunt Elseve, Gliss si Dove.

| spiridus25 a răspuns:

Ci­trus Fresh, Natural Men­thol si Ocean Energy
http://www.divahair.ro/......ecomandari
Sampon-Tratament Antimatreata cu Arbore Ceai si Brusture

| SüßesHäschen a răspuns:

Am folosesc Syoss. dar daca iti tot schimbi samponul des normal ca ai matreata\coji sau se ingrasa parul, citeste si etichetele ca sunt si anumea pentru par gras.

| Sophie26 explică:

Dar să nu-mi spuneți de Head & Shoulders, ca nu-mi merge deloc.

| Alicemaria23 a răspuns:

Încearcă samponuri sau diferite tratamente si măști de la Farmec si Gerovital. Le recomand cu încrede si exista pentru orice problema, mătreața sau orice altceva.

| Followyourdreams73 a răspuns:

Pentru mine Wash&Go e cel mai bun şampon..nu imi face absolut deloc mătreaţă+da un volum superb părului..si pe deasupra prospeţimea tine mult..ma spăl de cred ca un an si nu am deloc mătreaţă si nici coji..