| queneen a întrebat:

Imi puteti recomanda un sampon bun? Mie mi se ingrasa parul dupa 2-3 zile dupa ce m-am spalat pe cap si imi apar coji/matreata pe scalp sau in spate.
Am incercat head & shoulders, clear insa de la ele tot fac matreata

9 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

După 2-3 zile este chiar normal. Al meu nu rezistă mai mult de 24h.
S-ar putea să ai nevoie de un șampon mai blând care să nu îți agreseze scalpul. Încearcă bioderma node, găsești în farmacii.

| Sofer a răspuns:

Ulei de masline pe tot scalpul, cu 5 ore inainte sa te spele pe cap.

| aXy99 a răspuns:

Intreaba la farmacie. Nu te vor ajuta samponurile normale.
Eventual, du-te la dermatolog. Nu scapi doar cu sampon, eu am facut si tratament medicamentos.

| FreddieM a răspuns:

Aveam rani in cap si cadeau bucati de derma moarta, era extrem de inconfortabil, jenant si dureros. Asta pentru ca fac dus zilnic si ma spalam de doua ori pe cap cu mult sampon, doar de la Garnier, care e foarte puternic.
Samponul in exces ucide scalpul. Am inceput sa ma spal cu foarte putin sampon, si ala diluat, cat sa faca oleaca de spuma, apoi am folosit Nizoral dupa sfatul medicului dar nu e neaparat necesar, poti doar sa-l ceri la farmacist.
Dupa a doua spalare a revenit la normal.
Nizoralul areo formula speciala impotriva matretii, afectiunii scalpului, psoriazis, e foarte eficient, poti incerca. Si treaba asta e foarte recenta, vineri m-am spalat cu samponul-medicament a doua oara. Vezi ca scrie pe prospect cum trebuie folosit.
Pace si sanatate.

| Marius22222222222 a răspuns:

Cum era odata acum chiar nu stiu daca se mai gaseste ca nu sunt de ceva timp in Romania. Dar Samponu de urzica. Era mult mai bun decat absolut toate astea aparute in decurs de cativa ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Folosește șampoane mai de calitate, nu jegurile alea.
Pe langa șampon eu folosesc si uleiuri pentru par cocos/argan plus întreținere spray cu sare de mare(sea salt spray) ajuta enorm la parul gras.

| anamaria82726 a răspuns:

De ce crezi ca ar fi util head&shoulders? Sampoanele de genul au chimicale. Gasesti in farmacie sampoane medicinale naturale de toate felurile. Pentru matreata, pentru par uscat, pentru regenerare etc. Doar te duci la farmacie si ceri pentru ce ai nevoie.
Chestia este ca fiecare persoana are nevoie de altceva. Nu functioneaza tot la toata lumea. Trebuie sa incerci mai multe pana descoperi ce este bun pentru parul tau.
Eu de exemplu, folosesc de ceva timp samponul de la bioderma pentru par gras, balsam si spray de descalcire de la yves rocher(ei au niste preturi foarte acceptabile) si un ulei de la wella. Astea sunt cele mai dese. Dar cand simt ca parul meu are nevoie de ceva anume, mai schimb o perioada samponul cu unul medicinal de la farmacie.

| Pidiciii a răspuns:

Hey!
Am avut aceeași problemă!
Dar nu m-am dus la farmacie sau la dermatolog!
Vezi ca esti site ul Nala, îl recomand cu drag!
Niște produse extraordinare pentru toate tipurile de ten si de față!
Recomandarea mea ar fi sa iei de acolo!
Coroana?

| mariaa100 a răspuns:

Nu mai folos sampoane obisnuite, foloseste sampoane din farmacie, dermatocosmetice.
Sunt bune cele de la Vichy (Vichy Dercos am folosit eu) am mai folosit si de la Ducray si au fost bune. Si cele de la Seboradin.