| Xlove64 a întrebat:

Bunaaa
Am auzit ca cica daca ai cosuri pe fata (nu multe. cateva )si daca nu mai mananci dulciuri o sa-ti dispara straight face
E adevarat?
Funda pentru cea mai buna explicatiee

7 răspunsuri:
| Ramonaaaa a răspuns:

Pai,daca mananci multe dulciuri nu este vorba ca iti apar multe cosuri insa creste riscul aparitiei lor!

| AdinaCrissa a răspuns:

Buna.
Depinde de la persoana la persoana. Cunosc fete care baga ciocolata la greu si nu au niciun coslaughing.
Eu am destul de multe, nu exagerate, dar am. In special pe frunte si in zona de langa nas si pe nas.
Adevarul e ca mananc ciocolata si tot ceea ce contine ciocolata. la greulaughing N u pot sa ma opresc.
Am fost la doctorita si mi-a dat niste tinctura de zmeura si mi-a spus ca daca vreau sa mai reduc din cosuri sa incerc sa ma abtin de la ciocolata si cola(care contine si el mult zahar).

| AvalohAlyn a răspuns:

E o mare stupizenie faza asta cu dulciurile si cosurile.In mod normal cosurile nu au nicio treaba cu dulciurile. Dulciurile vechi,expirate,neproaspete pot cauza urticarii, alergii, bubite dar nu cosuri.
Numai bine

| IlegalSmile a răspuns:

Heii laughing

Nu e adevarat laughing Daca ai multe cosuri pe fata inseamna ca esti in perioada pubertatii si ca fiecare adolescent asa iti apare happy
Nu te speria nu e nimic rau ...Nu are nici'o treaba cu mancarea sau alte alea...in perioada pubertatii se intampla multe schimbari dar si la fete cat si la baieti le apar multe cosuri fie ca vor fie ca nu vor happy

O zi placuta!

| AndaMrr a răspuns:

Buna!
Acnee=cosuri.
De ce unii tineri au fata plina de cosuri, iar altii au fata curata? Ce ii deosebeste? Sunt la varsta la care asteapta cu resemnare aparitia cosurilor - cu totii au hormoni - dar unii nu fac acnee...
Are dieta vreo importanta? Anumite alimente determina aparitia acneei?
Cu siguranta exista o legatura intre anumite alimente si producerea acneei, dar nu exista deocamdata un consens general în lumea medicala.
Dieta antiacnee este controversata.
Cand se agraveaza acneea, urmareste daca ai mancat ceva mai particular - daca observi ca un anumit aliment este responsabil, elimina-l! Bazeaza-te pe observatiile personale!
Se pare ca totul porneste de la INSULINA!
Anumite alimente cresc nivelul de insulina în sange, ceea ce determina cresterea secretiei de testosteron. Acesta determina la randul sau cresterea secretiei de sebum, care determina acnee!
Adolescentii sunt mai vulnerabili pentru ca in perioada de crestere, tesuturile sunt rezistente la insulina. Insulina se stocheaza in organism si favorizeaza aparitia acneei.
MANCARURILE GRASE, DULCIURILE SI CARBOHIDRATII sunt mari producatori de insulina!

EVITATI sau URMARITI DACA SUNTETI MARI CONSUMATORI DE:

- dulciuri, ciocolata, prajituri, inghetata, bomboane, zaharuri rafinate, zahar alb
- paste fainoase rafinate, orez alb
- mancaruri grase, grasimi alimentare
- lapte si derivate, branzeturi grase, frisca, smantana ( studiile arata ca tinerii care beau peste o cana de lapte pe zi au sanse cu 50 % mai mari sa dezvolte acnee fata de cei care beau lapte rar sau deloc)
- chipsuri, produse tip fast - food, cartofi prajiti, alimente prajite, maioneze, aditivi alimentari
- cafea ( consumul crescut de cafea, mai ales pe stomacul gol, cu zahar, determina cresterea secretiei de cortizol - hormon al stresului - care agraveza acneea
- alimente bogate în iod sau medicamente care con
tin iod ( peste oceanic, fructe de mare, scoici, creveti, alge marine, lactate, fasole verde, soia, sare iodata)

Merita sa faceti un efort de memorie! Va plac alimentele de mai sus? Evitati - le si urmati tratamentul recomandat de medicul dumneavoastra dermatolog! Cu siguranta veti avea rezultate bune - Redescoperiti placerea sucului obtinut din fructe proaspete, consumati fructe crude, apa cu lamaie, ceai verde.
Succes! Si nu uitati : * Obrazul subtire si cu dieta se tine!*

| Alexxys a răspuns:

Nu. nu mai manca cosuri tot vei avea, mananca cosuri tot vei avea! Mancarea nu are legatura cu aparitia cosurilor!

| cristina_8819 a răspuns:

Si eu am tot cateva cosuri pe frunte si prin jurul nasului si am incercat sa nu mai mananc dulce max 3 zile si nu au disparut