| madycumada a întrebat:

Bunaaaahappy >big grin

Răspuns Câştigător
| Claw a răspuns:

Parul gras, din cauza excesului de sebum, nu trebuie spalat prea des deoarece glandele devin mai active. Se va spala la 7-8 zile, cu spuma de sapun (sapun dizolvat) nu cu sapun direct pe par sau cu sampon pentru par normal, pentru a nu accelera producerea grasimii prin degradarea prea puternica a firelor in cazul folosirii unui sampon indicat pentru par gras. Apa va fi calduta. Se va spala apoi cu sampon facut cu galbenus si rom sau suc de lamaie si se va clati cu apa cu suc de lamaie sau o lingura otet natural. Nu uscati parul cu foehnul dat la maxim, deoarece aerul fierbinte activeaza sebumul. Uscarea cu foehnul nu face bine nici parului uscat. Cel mai bine este sa se usuce la soare sau la temperatura camerei.

9 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

In primul rand, sa nu obisnuiesti sa-l porti despletit pentru ca ai tendinta sa pui mana in par, si apoi se ingrasa si se increteste urat.
Incearca-l sa-l prinzi de sus si sa nu stay in locuri in care se fumeaza sau in care se face mancare gen :bucataria.
Funda ubithha'?:X

| Crs a răspuns:

Nu e nimic in neregula daca te speli pe cap o data la 2 zile.

| TraficDeMentosane a răspuns:

Du-te la coafor/frizer si intb acolo, ce sampon trebuie sa folosesti pentru ca ei au sampoane speciale la comanda [la fel ca si la vobsele]hee hee
Bye wave
PS: nu stiu in ce oarasd stay da' sigur gasesti uh un loc d'astawinking

| Evaa a răspuns:

O prietena de`a mea isi dadea cu pudra(alba) la radacini happy
poti sa incerci si tu :*

| mada12 a răspuns:

Spalate cu suc de lamaie.tongue :d

| Lady_4667 a răspuns:

Bună!
Pentru început nu te mai spăla atât de des. Părul cu cât e spălat mai des cu atât se îngraşă mai repede.De preferat e să te speli odată la 5 zile.
Nu numai pe timpul verii cât şi in restul anului, pentru a avea volum părul trebuie legat.Dezlegat,acesta se îngraşă foarte repede.
Poţi folosi un şampon pentru păr gras.Eu aveam aceeaşi problema ca tine, însă am folosit şamponul Vichy, nu m-am mai spălat des pe cap şi nu am mai stat tot timpul cu părul dezlegat.
Dar să ştii că mai depinde şi de organism. Unele fete, o anumită perioadă a vieţii au diverse neplăceri datorită ciclului menstrual, cum ar fi coşurile şi părul gras.
Sper să-ţi fie de folos!
happy

| Lady_4667 a răspuns:

Merit fundiţa?
love struck

| VoiceWithin a răspuns:

Trebuie sa te speli cu samponul osinuit si sa pui otet si putine picaturi de lamaie asa scrie intr-o revista si mierge happy

| Alchambra a răspuns:

Am observat din proprie experienta ca un par mai scurt se ingrasa mai repede. De asemenea, este normal ca in perioada de vara sa se ingrase mai usor datorita temperaturii. Daca folosesti balsam, ar trebui sa renunti, da un plus de ingrasare parului. Cauta sampon care este transparent, nu unul sub forma de crema, cel transparent este impotriva ingrasarii. Foloseste otet sau zeama de lamaie, distruge bacteriile care se inmultesc si o buna parte din sebum. Foloseste Petroleum sau chiar fa, daca poti si nu risti prin prezenta la serviciu, o spalatura cu gaz. Astea ar fi cele mai bune indicatii, din proprie experienta.

Întrebări similare