| MaraMărr a întrebat:

Buuunaaaa! Ce remedii naturale pentru acnee stiti? de facut acasa:* funda

Răspuns Câştigător
| cess a răspuns:

Aplica pe fata o masca cu miere o data sau de doua ori pe saptamana. Mierea de albine are proprietati antibacteriene, astfel incat este excelenta pentru dezinfectarea si vindecarea petelor rosii minore. In plus, mai are o mare calitate: actioneaza cu delicatete asupra pielii sensibile.

Spala-te pe fata de doua ori pe zi cu sapun antiacneic. Este recomandat sa folosesti un sapun pe baza de sulf, special pentru tenul cu astfel de probleme. Momentele cele mai bune pentru spalatul pe fata sunt dimineata, imediat ce te-ai trezit, si apoi seara, chiar inainte de culcare.

Spala-te cu delicatete si nu agresa tenul - nu freca pielea si nu folosi scrub-ul, o carpa sau un burete aspru. Spalarea in exces a tenului va avea efectul contrar si nedorit asupra pielii - glandele sebacee vor fi stimulate sa produca si mai mult sebum, lucru care duce la accentuarea acneei.

Parul nu trebuie sa iti acopere fata. Daca ai parul lung, ai grija ca suvitele rebele sa nu iti acopere niciodata chipul, mai ales daca suferi de acnee. Aceasta deoarece parul contine si uleiuri, contribuind la mentinerea afectiunii si la aparitia altor puncte negre sau purulente.

Pentru ca parul sa se pastreze curat si pentru a impiedica ingrasarea acestuia, fapt care agraveaza problema ta de sanatate, exte indicat sa iti speli parul zilnic si, in special, dupa orele petrecute in sala de fitness. In cazul in care nu este posibil, trebuie sa repeti spalarea pe cap la cel putin 2-3 zile.

Incepe o cura de multi-vitamine puternice. Adesea, aparitia acneei este un semn al faptului ca ceva nu functioneaza bine in organism sau ca acesta are o anumita carenta de vitamine si minerale. Sanatatea pielii tale este strans legata si depinde de nutritie. Epiderma este un organ vital, pe care, de cele mai multe ori, il ignoram. sper ca ti-am fost de ajutor :*

3 răspunsuri:
| BiscuiteCuCiocolataa a răspuns:

Buna.
Uite niste tipsuri.

http://www.eva.ro/......-4091.html
http://www.sfatulmedicului.ro/Acneea/tratament-naturist-pentru-acnee_1427
http://life.hotnews.ro/......-curat.htm

Sau poti sa.ti cumperi o crema care o gasesti in magazine.Eu o folosesc si e minunata.M.a ajutat foarte mult.E de la Vichy,se numeste La Roche Possay - Efaclar DUO.E si tratament pentru acnee,o gasesti la farmacii, bineinteles, e destul de scumpa dar eficienta.In jur de 60 de lei

Bafta.

| AleD a răspuns:

Poti incerca diferite masti faciale,produse pentru acnee(de ex din cate am auzit de le o pr care a avut probleme cu acneea garnier roll-on e bun)ovaz pentru cati curata si intestinelebig grin si tenul si e bun si pentru acnee(poti incefca si alta cereale naturale,le poti manca de ex cu lapte si nu-s relehee hee,pasta de dintibig grin, si daca stai la soare e bine pentru acnee, sa te stergi in fiecare seara cu crema demachiante chiar daca nu te-ai machiat pentru ca e buna. oricum sa nu ti le strangi pentru ca s-ar putea sati si ramana urme si atunci e mai rau. sper ca te-am ajutat:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foloseste Zynerit, este foarte eficient, costa 30 lei in farmacii.