| Matei4 a întrebat:

Care e diferenta dintre deodorant si antiperspirant?

2 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Deodorantul acționează (îndepărtează mirosul neplăcut/acționează asupra transpirație) câteva ore(efect de scurtă durată) în timp ce antiperspirantul acționează de la 12 la 42 de ore (deci are efect de lungă durată).

| johnnny123 a răspuns:

Pe lângă durata pe care acționează, o altă diferență ar fi că antiperspirantul este de obicei inodor, în timp ce deodorantul miroase.

Pentru că nu are miros, antiperspirantul este alegerea potrivită atunci când vrei să folosești și un parfum. Dacă te dai și cu deodorant și cu parfum vei mirosi ca o drogherie.