| Katona_Claudiu_1999 a întrebat:

Care e diferența dintre deodorant și antiperspirant? Scuze categoria

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Deodorantul omoară bacteriile care produc transpirația (vei transpira, dar nu va mirosi), iar antiperspirant up blochează porii (nu vei mai transpira deloc).

| Katona_Claudiu_1999 explică (pentru WhiteLife):

Şi cu care e indicat să te dai, adică care e mai puțin dăunător?

| WhiteLife a răspuns (pentru Katona_Claudiu_1999):

Pai cu deodorantul, poți încerca piatra de alaun, daca vrei ceva cat mai natural. Dar sunt persoane care transpira excesiv, sau au probleme in anumite situații și atunci trebuie să folosească antiperspirant. De obicei conțin aluminiu, care blochează porii, iar substanțele de care corpul nu mai are nevoie și le elimina prin transpirație rămân înăuntru. Pe termen lung, s-ar putea sa nu fie chiar benefic.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Teoretic, deodorantul acopera mirosul de transpiratie, iar antiperspirantul blocheaza transpiratia pri porii pielii.
Practic, majoritatea acestor produse face acelasi lucru: "parfumeaza" transpiratia.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Multe antiperspirante lasă urme albe pe îmbrăcăminte sau piele, dar deodorantele nu, însă pot păta puțin unele textile.