| laurik13 a întrebat:

Care e diferenta dintre un antiperspirant si un deodorant? funda:*

Răspuns Câştigător
| BubuDx a răspuns:

Deodorantele sunt produse care doar mascheaza mirosul neplacut al transpiratiei, fara a modifica procesul transpiratiei, in timp ce antiperspirantele au rolul de a bloca secretia glandelor sudoripare. Foarte multe antiperspirante contin insa si parfumuri care le confera proprietati de deodorant.

Transpiratia este rezultatul secretiei glandelor sudoripare, ajutand vara la racirea corpului si la eliminarea toxinelor din organism.
In realitate, transpiratia este inodora. Mirosul neplacut este cauzat de prezenta de microorganisme in vecinatatea glandelor sudoripare; aceste bacterii modifica compozitia transpiratiei, ducand la producerea de substante cu miros dezagreabil.

Aceasta este explicatia pentru care igiena riguroasa duce la disparitia mirosului neplacut al transpiratiei. Ce trebuie sa stim cand alegem un deodorant/antiperspirant? Blocarea secretiei sudoripare prin utilizarea antiperspirantelor nu este periculoasa pentru organism, deoarece acestea actioneaza pe zone limitate, sudoarea putandu-se evacua pe intreaga suprafata corporala.

Utilizarea antiperspirantelor nu duce la acumularea toxinelor in organism. Persoanele cu pielea sensibla trebuie sa utilizeze mai putin deodorante ce contin alcool sau paraben, din cauza acttiunii locale iritante.

Deodorantele nu se aplica imediat dupa epilare, deoarece porii sunt deschisi si produsul ii poate astupa, ducand la aparitia inflamatiei. Daca deodorantul sau antiperspirantul produce mancarimi sau iritatii, trebuie inlocuit deoarece poate produce alergii sau dermatite cronice, care sunt dificil de tratat. xD

5 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

Antiperspirantul astupa porii prin care iese transpiratia, de nu prea mai transpiri
iar deodorantul acopera mirosul.

| Dumnezău a răspuns:

Antiperspirant-dupa cum ii spune si numele,protejeaza impotriva transpiratiei,sa nu puti ca elefantul dupa alergatura

Deodorant-parfum,spray, cum vrei sa-i spui, te dai cu el ca sa nu-ti miroasa meclanul a ca-cat de molie din apartament sau mai stiu eu ce altceva.

| PatyKan a răspuns:

Deodorantele neutralizeaza mirosul neplacut fara sa afecteze cantitatea de transpiratie pe care corpul o produce.
Antiperspirantele inhiba activitatea glandelor sudoripare, inchid porii [se folosesc pentru transpiratia excesiva, de obicei]

| LondoneseCat a răspuns:

Atiperspirantul are substante ce opresc transpiratia pe cand deodorantul nu este decat un spray cu miros placut big grin funda?:*

| AFR81 a răspuns:

Deci,transpiratia este inodora de obicei, mirosul este dat de bacterii, toxine...Deodorantul neutralizeaza mirosul,distrugand bacteriile,cantitatea de transpiratie, insa, ramane aceeasi.Antiperspirantele blocheaza porii cu ajutorul sarurilor de aluminiu.Astfel,transpiratia este mai putina, iar mirosul se diminueaza...Antiperspirantele sunt, de asemenea, folosite ca medicament pentru anumite boli.Deci,deodorantul este considerat un produs cosmetic, antiperspirantul un medicament. Sper ca te'am ajutat.Bafta.Apropo,personal prefer deodorantul.