| Supradoza.De.Vise.Interzise a întrebat:

Care este durata de valabilitate pentru un fnd de ten?
Ce se intampla dupa expirare acestora?
Un fond bazat pe apa este pentru un ten normal fara probleme?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Un an de zile are garanție de la data fabricației.
După această perioadă irită pielea, infecții.
Cel pe bază de apă are rol hidratant pentru piele, în special pentru cel uscat și sensibil.
Pa, pa.

5 răspunsuri:
| Brigitta a răspuns:

Deci, ori scrie cu cifre valabilitatea ori pe fiecare tub/flacon/sticluta sau cel putin pe cutia de ambalaj gasesti un desen, e ca si un capac deschis sau ca si un fel de cilindru taiat in doua parti. In acest desen (capac/cilindru) gasesti scris 6M sau 12M sau 24M. Iar timpul de valabilitate se calculeaza din momentul deschiderii pana cate luni scrie (6, 12 sau 24 luni-conform cifrei din desen).
Desenul asta in gasesti si pe majoritatea altor produse de ingrijire.
Daca folosesti un fond de ten expirat ma gandesc ca ti-ar afecta tenul, ai putea face cosuri... cred eu.
Fondul de ten pe baza de apa are o textura usoara si placuta, nu incarca tenul si e potrivit pentru un ten fara probleme happy

| ina_4413 a răspuns:

Un fond de ten expirat nici nu mai are proprietatile lui, dar te poti trezi cu toata fata plina de cosuri.Fondul de ten ca si celelalte cosmetice sint valabile 3 luni de la deschidere.

| Christine_8758 a răspuns:

Dupa 6 luni... din cate stiu

| SmileThreatening a răspuns:

Este recomandat sa nu folosesti mai mult de un an dupa ce ai desfacut fondul de ten.Fondul de ten bazat pe apa, are o perioada mai scurta de valabilitate fata de cel bazat pe ulei.
Daca expira, fondul de ten dezvolta o bacterie, O schimbare de culoare, miros sau textura, trebuie sa te faca sa renunti la produsul cosmetic.
Fondul bazat pe apa este bun pentru toate tipurile de ten in special tenului mixt si sensibil.:*:*happy

| simo19 a răspuns:

Pai un fond de ten poate avea 1 pana la 2 ani valabilitate. Cele bazate pe apa sunt mai delicate cu pielea ta insa nu au efecte foarte bune.