| Alison95 a întrebat:

Care`i diferenta dintre pudra matifianta si cea iluminatoare?

3 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Pudra matifianta e pentru persoanele cu ten gras, face ca tenul sa nu se ingrase pe parcursul zilei

| DakotaRoyse a răspuns:

Cea matifiantă va da un finish mat, e bun pentru persoanele cu pielea uleioasă sau normal spre uleioasă, iar cea iluminatoare, în general, se foloseşte strict pe unele zone ale feţei, care au nevoie de luminozitate, pentru a le evidenţia (gen pomeţii, pentru a-i face mai proeminenţi, nasul, fruntea, sau pe buza de sus - Cupid's bow, nu ştiu cum îi spune pe română -_-).
Deci să ne înţelegem, cea matifiantă o poţi aplica peste tot pe faţă sau doar în zonele în care ai nevoie, iar cea iluminatoare doar în zone specifice.

| madalinaeueu a răspuns:

Pudra matifianta e pentru a matifia tenul dupa ce aplici fond de ten, iar cea iluminatoare contine particule stralucitoare.eu o folosesc foarte putin peste blugh peste a ilumina pometii atat. daca te dai pe toata fata cu ea o sa arat ca un glob de craciun sclipicios