Care sunt tendintele in moda din aceasta primavara?

Desi iarna inca ne mai incanta cu prezenta ei, gandul la primavara si la soare devine din ce in ce mai persistent in mintea noastra. Si cum primavara se lasa asteptata, inoirea garderobei nu se va face printr-o sesiune de shopping derulata pe “fast”.

Pentru ca indiferent de anotimp femeile vor sa arate bine, tendintele din aceasta primavara vin in ajutorul tuturor celor care doresc sa  fie admirate in orice moment al zilei. Si ca sa fie sigure ca  fac alegeri potrivite in ceea ce priveste cumparaturile au in vedere opiniile marilor designeri.

Ce se poarta in aceasta primavara?

     Tinuta business nu este lasata la o parte nici in primavara acestui an. Motivul este unul simplu: numarul femeilor din mediul de afaceri a crescut in decursul ultimilor ani, iar firmele impun o anumita tinuta office. Ceea ce imbina eleganta cu cerintele companiilor este costumul format din doua piese, in ambele variante: cu pantaloni sau cu fusta. Pentru a scoate in evidenta feminitatea sunt indicate culorile deschise precum bej, alb, crem dar si culori pastelate.

Moda nu are varsta

     Desi e anul 2011, trenciul este o tinuta vestimentara ce poarta in spate o lunga traditie fiind promovat in colectiile mai multor designeri. Fiind un articol fara varsta, acesta este intalnit in stiluri diversificate cum ar fi trenciurile clasice intr-o singura culoare, dar si cele ce au imprimeuri indraznete si in culori vii.

Un trend care a prins publicul in ultimii 2 ani este si cel al salopetelor. Insa, in acest an, creatorii de moda au dat o alta conotatie acestei tinute si anume cea a unei costumatii elegante, purtate la o cina romantica si de ce nu la o petrecere.

Accesoriile-elementul cheie al feminitatii

     In aceasta primavara revin in forta accesoriile masive, cele metalice dar si cele handmade, din textile eco si pantofi cu diferite imprimeuri inedite. De asemenea se poarta zalele mari, pandative si alte accesorii cu diverse teme inspirate din tinuta egipteana sau marina. Indiferent cu ce alegi sa te imbraci sau sa porti, cert este faptul ca toate elementele prezentate vor aduce un stil unic si vor starni invidia tuturor.

Culorile pe primul plan

     Atunci cand alegem o tinuta, fie ca este una casual sau office trebuie avute in vedere culorile folosite, deoarece ele ascund o parte din personalitatea fiecaruia. Gama de culori difera de la un sezon la altul, astfel in aceasta primavara culorile vesele dar si combinatia de alb-negru vor face furori. Un lucru inedit este faptul ca se poarta aceeasi culoare in diferinte nuante, ceea ce pana acum nu era recomandat.

Verdele, de asemenea, va starni un adevarat trend, la fel si bleumarinul adaptat la orice stil vestimentar fiind considerat “noul negru” ,insa oferind o senzatie mai calda si mai putin dura.

6 răspunsuri:
| cat a răspuns:

Se menţine în tendinţe stilul punk/rock cu geci de piele purtate fie la fuste (de exemplu gen tu-tu), fie la blugi. Trendul animal print este şi el prezent în anul 2011. Revin bluzele din dantela si cele de inspiratie etno.Pentru fiecare ţinută îţi sunt necesare accesorii potrivite.Eu îţi recomand un site cu colecţii din care să-ţi potriveşti brăţări, cercei, medalioane conform ţinutei pe care o porţi www.crownfashion.ro iar pentru inspiratie haine http://www.zara.com/......1002/Woman si http://www.newlook.com/shop/womens_10002

| RфZaημtzα a răspuns:

Iiiiii.Frumoslove struckBine conturat.Mi-a fost de mare ajutor.Eu sunt cu rozulhee hee.Se poarta si el, cred

| ღdiaღ a răspuns:

Nimic nou

| TeDrqq a răspuns:

Cam greu de spus ce moda o sa fie primavara aceasta dar cred ca se vor purta inelele din argintwinking am citit

| AlExUtZu4423 a răspuns:

Licalicalo! Mi-se pare super!