| anonim_4396 a întrebat:

Cat de mult trebuie periat parul lung (peste talie), si care e cea mai buna perie?

3 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Buna scumpa.:*.

Trebuie periat de 2 ori pe zi, si numai uscat. Ud nu.
Foloseste o perie care sa nu`ti zgarie scalpul, si ai grija sa o schimbi o data la cateva luni.

Cateva articole:
Fara plastic
Desi sunt mai ieftine si-ntr-o varietate mult mai larga, ai face bine sa eviti periile, dar si pieptenii din material plastic, deoarece electrizeaza parul.
Cumpara numai perii cu fire din par de porc, pentru un masaj excelent la nivelul capului, sau perii flexibile, cu fire naturale si artificiale, pentru a-ti pieptana parul lung. Evita periile cu fire din nylon, plastic sau metal: iti electrizeaza parul, pot rani scalpul si nu o sa fii prea multumita de rezultat. Daca ai un par lung, care se incurca usor, poti folosi un pieptene cu dinti rari inainte de a-l spala. Ideali sunt pieptenii cu efect antistatic, din esente naturale, de lemn, jad sau corn de bivol. Dupa uscare iti va fi mai usor sa-l descurci si nu vei mai risca ruperea firelor de par. Poti folosi tot un astfel de pieptene pentru fixarea produselor de styling sau pentru separarea buclelor, dupa ce ai tinut parul pe bigudiuri. Daca folosesti uscatorul de par dupa fiecare spalare, este bine sa ai o perie din par de porc indicata pentru parul scurt si una de ceramica, pentru cel lung.

| BiwCupcake a răspuns:

Faza e ca orice tip de par nu trebuie pieptanat prea mult pentru ca se toceste si se subtiaza firul...

dar pentru parul tau iti recomand un pieptane cu dintii rari sau o perie dinaceea rotunda cum foflosesc la salaoanewinking

| DiannaDi a răspuns:

Si eu am parul luung si imi place sa-l rasfat.sa am grija de el:)
pai il perii dimineata si seara inainte de culcare, pentru a-ti fi mai usor dimineata, il poti impleti inainte de culcare pentru a nu-l "chinui" dimineata...

cat depre perii.gasesti aici pentru toate tipurile de par :* http://www.mayra.ro/......folosesti/