| Madhu a întrebat:

Câteva întrebări legate de prima epilare cu ceară în zona intimă:
1. Ce fel de ceară este mai bună?
Am găsit în Jumbo ceară de genul:
https://www.pensulemachiaj.ro/......ml-7748333
Ea nu mai trebuie încălzită? Sau cum se folosește?

Sau benzile cu ceară sunt mai bune?

2. Ce ar trebui luat/consumat sau făcut înainte de epilare pentru a nu fi atât de mare durerea?
3. Ce lungime trebuie să aibă firul de păr?
Mulțumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Se incalzeste.
E greu sa te faci singura inghinal, trebuie sa tii pielea intr-un fel intinsa, sa stii cum sa tragi ceara., plus ca stai intinsa pe spate deci cum tii pielea si tragi si ce vezi stand intinsa pe spate?
In afara ca doarewinking si daca e prima oara dupa multi ani de radere posibil sa si sangerezi putin cand firele sunt smulse.
Du-te la un salon, nici cosmeticienele nu se fac singure inghinal total si interfesier cu ceara, doar bikini line si pubian.
Intre 3mm si 5mm e recomandat.
Eu ma fac cu epilatoru si iau cate un nurofen cateodata cand durerea e mare sau un whiskey mic laughing

| Denisa0954 a răspuns:

Orice tip de ceara trebuie încălzită. Benzile se încălzesc frecandu le intre palme. Eu prefer ceara, pentru ca mi se pare ca ia mai bine.
Niciun aliment sau altceva nu te ajuta sa doară mai puțin. Cu cat firul de par este mai lung, cu atat doare mai tare, dar cu cat este mai lung cu atat se ia mai bine.
Dacă e prima oară când te faci, iti recomand sa mergi la un salon, pentru ca te poti irita foarte tare dacă nu stii cum sa tragi sau daca pui ceara de mai multă ori in aceeasi zona