| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani si ca orice adolescenta de varsta mea am acnee am incercat multe creme si solutii dar nici una nu a avut un efect miraculos as dori sa incerc tratamente naturiste cum ar fi mastile facute acasa as avea nevoie de cateva sfaturi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Am mai dat raspunsul asta; cu toata modestia, pot sa iti spun ca ai sa gasesti suficiente informatii in articolul http://www.soothe.ca/acnee.htm

cami
| cami a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa incetezi cu acele creme si solutii, mai tarziu se va cunoaste efectul negativ, al lor. Stai linistita, este ceva normal, spala-te cu apa simpla si sapun, si atat, doar atat.

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Scrie pe google aspirina pentru ten acnee ...si ai sa vezihappy

| PuяpℓeMusic a răspuns:

Bunahappy

In primul rand trebuie sa ai in permanenta fata curata. Si chiar daca exista o multime de lotiuni drept garantie a acestui lucru, ar fi bine sa recurgi pur si simplu la apa si sapun, dupa care sa aplici o crema (hidratanta pentru ten gras sau mai grasa pentru ten uscat). O masca pe baza de lamaie si miere ar putea fi o solutie pentru tine, desi poti folosi numai zeama de lamaie (inchide porii si catifeleaza). Orice ai face insa, nu iti imbacsi tenul, chiar daca recurgi la metode "naturale" care aparent il salveaza... Mult succes! happy

| PuяpℓeMusic a răspuns:

Sau incearca asa:

decoct din 10-15 g radacina proaspata la 200 ml de apa; se fierb 10-15 minute la foc moderat, se lasa sa se raceasca pana la caldut, se strecoara, se sterge fata cu solutia obtinuta folosindu-se un tampon de vata, apoi se aplica o compresa timp de 30 de minute.

| Black_Cherry a răspuns:

Poti lua echinaceeawinking are efect si pentru acnee...eu am luat si mia mai trecut

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna.Pentru acnee e bine sa foloseti miere cu o lingurita de scortisoara da efecte rapide...