| anonim_4396 a întrebat:

Ce ați crede despre o femeie care arată bine iar prin trucuri de înfrumusețare (machiaj, haine, coafură, accesorii) ar putea arăta și mai bine, dar în schimb preferă să se îmbrace simplu, să nu folosească deloc machiaj sau accesorii, voind să iasă în evidență doar prin calitățile intelectuale, profesionale și emoționale pe care le are?

Răspuns Câştigător
| Maaannnn a răspuns:

Dupa parerea mea, (asta e doar parerea mea), pare sa fie o fata matura care stie ca frumusetea nu e totul, si calitatiile precum inteligenta sunt mult mai importante. Spun asta pentru eu admir acest tip de persoane.

24 răspunsuri:
| 120bulevard a răspuns:

Hai sa fim realisti, barbatii se uita prima data la mutra si apoi la diploma de bac

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Foarte bună. Păcat nu prea mai există fete de genul ăsta.

| 1997onur a răspuns:

O fată care nu-i este rușine cum arată ia cu adevărat fără machiaj o fată adevărată cu principi adevărate o fată care nu-i este rușine de cum arată ia în alte haine și rămâne ia cine este ia cu adevărat și cum arată ia cu adevărata fără să se ia după toate... si alege sa rămână ia cine este cu adevărat indiferent de ce va spune toate...

| darrio2007 a răspuns:

Poate daca nu se machiaza isi arata si frumusetea, nu numai calitatile de care spui.

| Woodsz a răspuns:

Ma enerveaza pentru ca mereu aduc in discutie cat de superioare sunt ele pentru ca nu se machiaza. Zice cineva mai sus ca sunt rare, dar nu sunt deloc, eu m-am saturat de ele. Profesia nu arata mare lucru despre tine in secolul asta in care majoritatea nu lucreaza ceva ce sa le placa, fiecare cum nimereste si pe unde-l duce viata sau pila sau foamea de bani.
Calitatile intelectuale, profesionale, emotionale nu se vad. Cum impresionezi cu ele? Iti impresionezi cel mult prietenii si colegii de munca. In rest, oamenii tot la fata ta se uita. Sau la fund, dupa caz.
Nici eu nu ma machiez, dar pentru ca sunt LENESA. Majoritatea suntem prea lenese si comode ca sa ne machiem, am multe colege care nu se machiaza si baga scuza asta ca ele au alte lucruri de facut... da, sa stea sa se uite la emisiuni cu criminali in serie si bravo ai stil, foarte elevat.
Singura colega care citeste toate cartile pe care ni le da la romana si care are sanse sa ia 10 curat la bac de la mine din clasa e ''pitipoanca'' clasei, care se machiaza in exces si totusi vrea sa dea la medicina.
Daca esti intelectuala nu simti nevoia sa aduci aminte mereu ca tu nu te machiezi, ai alte lucruri care sa te preocupe.
Si daca simti nevoia mereu sa te compari cu altele, clar nu esti sigura pe calitatile alea multe pe care le ai.
Vorbesc la modul general.

| wildthing a răspuns:

Eu nu prea suport "tuning-ul", prefer oricand frumusetea naturala. Cand vad o femeie cu tencuiala pe fata mai groasa decat cea de pe perete sau una cu sprancene de-alea "patrate" (pentru ca nu stiu cum altfel sa le spun), ma apuca greata.
Asadar, despre o femeie precum cea mentionata de tine, pot doar sa am o impresie foarte buna.

| Hammurabi a răspuns:

Nu știu dacă ai amestecat prea bine impresiile.
Deja ai creeat ideea că toate femeile care nu se machiază, vor să iasă în evidență prin calitățile intelectuale, emoționale, etc. (ceea ce a și comentat Woodsz)
Dar oare așa e? E o regulă?
Nu sunt femei care se nu se machiază doar pentru că vor să fie naturale? Fără nici o legătură cu intelectul, etc?
De ce crezi că nemachiajul, hainele simple ar timite neapărat spre ideea de aroganță intelectuală?

| OldSoul a răspuns:

Depinde ce intelegi tu prin simplitate...
Si desigur, conteaza ce vrei tu sa intelegi prin prisma acestei intrebari.

Daca la tine simplitate inseamna ca-ti prinzi parul in coada mereu, si te imbraci cu ce-ti cade pe mana, nu stiu daca simplitate e chiar corect spus.
Pentru o fata e important sa o vezi ca se ingrijeste, ca e feminina.
Asta nu inseamna ca trebuie sa te machezi si mai stiu eu cine stie ce, dar parul tot poti sa il aranjezi, tot poti sa porti ceva pe tine care sa te puna in avantaj si asa mai departe.

Dar lasand asta, tu ce ai crede despre un barbat care arata bine, dar nu are grija ce poarta, de cum ii sta parul si asa mai departe?
Ti-ar atrage atentia in mod pozitiv un astfel de barbat? Ai fii curioasa sa-l cunosti cu adevarat?

Am ajuns la trista concluzia ca in ziua de astazi majoritatea fetelor/femeilor sunt ceva gen:
"Eu caut pe cineva sa ma iubeasca si sa ma aprecieze pentru ceea ce sunt cu adevarat, nu pentru cum arat"
Iar cand vine vorba de tipii pe care-i plac, incep:
"Pai trebuie sa fie ingrijit, sa mearga la sala, sa fie intelgifent, sa aiba un job bun, sa fie independent"

Ele cumva cred ca e suficient sa "existe" pentru a fi iubite si apreciate, ok, dar daca-ti plac acei baieti care tind sa aiba de toate, nu prea este egalitate intre ceea ce oferi, si ceea ce pretinzi sa primesti.

Daca exista o discrepanta intre ceea ce oferi, si ceea ce pretinzi sa primesti, ar trebui sa-ti pui unele semne de intrebare.

| Drimmero a răspuns:

Daca nu se machiaza inseamna ca nu isi scoate in evidenta calitatile fizice deja existente in cazul in care le are? De multe ori nu e suficient sa te lasi asa cum esti indiferent de cum arati, frumusetea necesita si ingrijire (coafura, haine curate si potrivite, pensat, un mic machiaj sa ti se scoata anumite trasaturi in evidenta).
Iar la punctul 2 as zice ca e mega naiva daca se bazeaza doar pe calitatile intelectuale, profesionale sau emotionale, te mai ajuta si moaca in diferinte circumstante.

| Andreidașchevici112 a răspuns:

Eu cred că toți suntem frumoși așa cum ne-a lăsat Dumnezeu

| mgtow a răspuns:

Nici buna nici rea, superficial mi-ar placea cum arata (daca simt ca e frumoasa) dar nu ma afecteaza cu nimic, ce pot sa-i fac, e treaba ei ce face cu organismul ei

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru 120bulevard):

Pai daca e frumoasa si naturala, e ok!

| doctorandus a răspuns:

Mai bine nemachiata decat sa te faci sorcova pe fata.

| relian a răspuns:

Tu daca ai ce mincat,faci foamea sau ce? Deci daca tipa arata deja bine, nu vad pentru ce ar mai folosi machiaj.
O sa foloseasca probabil cand o veni timpul, cand o mai imbatrani, asta daca o sa fie nevoie.
Vrea sa iasa in evidenta prin calitati, spui tu sau asa a spus ea?

Calitati emotionale, ces a stea laughing uite ca mai citesc cate ceva nou.Calitatile profesionale nu le discuti cu eventualii barbati ce urmeaza sa flirtezi cu ei, nu se duce nimeni la o intalnire si se apuca sa bata cimpii cu ce meserie are laughing discutii de genul asta le faci hat departe, cand deja cei 2 se place,ies,fac una alta.

Poate ai vrut sa spui, vrea sa arate ca nu este doara o pitipoanca laughing adica care arata bine si atat, cand deschide gura, era mai bine daca tacea, asta da, dar sa stii sa vorbesti sa te duca mintea mai mult de 2 metri,conteaza indiferent cum arati,ca esti frumoasa sau urita trebuie sa fii cit de cit dezghetata,nu fete gen asistentele de pe la TV laughing cu alea intr-adevar nu prea ai mai nimic ce sa discuti.

Mai mult ca sigur daca tipa a zis ce spui,la chestiuni de astea s-a referit,arata bine dar nu vrea sa agate pe careva doara pe principiul asta,doara ca arata bine,sa o foloseasca careva pe post de tablou in casa si so foloseasca cand i se ridica aluia laughing

In rest de joburi de calitati emotionale,hai cu astea neai dat pe spate.
Vezi tu chestii de genul asta, te duci undeva, intri in discutii si bagi muratura-calitati emotionale; inghit aia in sec, iai facut praf pe toti laughing
Deci daca discutii gogorite de genul asta e clara, se lamuresc aia doara de cum deschizi gura, cit te duce parul din cap laughing

| oglindasultanului a răspuns:

Ar fi cuvantul "taranca", dar nu ar fi "parerea mea" ci luata din cum vorbesc alte persoane cu care am avut de a face. Este evident ca e saraca, o femeie care alege acest stil, sau chiar lenesa. Daca ajungi pe la vreo 30 de ani fara, nu ai chef sa incepi jocurile astea de adolescente. Femeia, da a muncit la ce si-a permis sa faca in viata. Celor care nu-si bat capul, nu le pasa la ce se pricepe, sunt f emotionali si afectati de ce-si permite sa poarte.

| Allhambra a răspuns (pentru Drimmero):

Adica tu crezi ca o persoana care nu se machiaza inseamna ca nu se ingrijeste?

| Violleta2022 a răspuns:

Mai degraba nu vrea sa iasa in evidenta deloc, odata ce nu se machaiza, nu se imbraca intersant sau cat de cat placut si atractiv, iar daca nimeni o intreba de "buna ziua" nu stim nici daca stie a vorbi.
Asadar, cum poate sa impresioneze o asemenea femeie, la prima vedere?
Adevarul este ca nu poate!
Fiindca calitatile nu i se vad pe fata sau stilul de imbracaminte ori cum se afiseaza afara, fara nimic atractiv, reducandu-si considerabil sansele sa iasa in evidenta.

Calitatile intelectuale si profesioanle le poate pune in valoare abia dupa ce a atras cumva un barbat, ca pana nu deschide gura, nimeni nu isi poate da seama daca este o femeie desteapta sau una total dezinteresata de propria-i persoana.

| AloneMan2427 a răspuns:

E o femeie grozava, mai ales ca nu vrea sa foloseasca machiaj si alte lucruri, iesind in evidenta natural, insoara-te cu eahappy

| TheWznd a răspuns:

Nu am nici o părere, și nu înțeleg de ce pe voi, teoretic niste adulti, va interesează ce fac alti adulti cu viețile lor?

| tudorvolcano a răspuns:

Să punem situația invers: dacă o femeie e urâtă, dacă va pune machiaj și accesorii pe fața ei, va arăta HIDOS.
Acesta este adevărul, oricât machiaj ar pune o femeie urâtă, nu va avea decât efectul invers.

Calitățile intelectuale, profesionale, și emoționale nu pot fi percepute la prima vedere, dar după un timp, când stai de vorbă cu o astfel de femeie, sau când o auzi vorbind la conferințe, întâlniri, stagii etc., îți dai seama de calitățile ei.
Atunci, un bărbat va dezvolta atracția față de o astfel de femeie.

Un lucru și mai important, înafară de aceste calități, este vârsta: dacă o femeie are peste 40-50 de ani, bărbații de până în 30 de ani o vor vedea mai degrabă ca pe o mamă decât ca pe o femeie atrăgătoare.
Totuși, se vor simți foarte apropiați de o astfel de femeie, dar nu din punct de vedere erotic, ci ca o mamă primitoare.
Sau, un băiat de nici 20 de ani, cu greu va fi atras de una de 35, și la fel e și invers, e o diferență de vârstă considerabilă, iar o astfel de femeie iarăși, s-ar putea să-i fi fost mamă, dacă îl năștea la 13-15 ani.

| tudorvolcano a răspuns (pentru Violleta2022):

Scuzele mele, dar de ce ar dori o femeie să impresioneze la prima vedere? E oare ceva cultural, influențat de filme de la TV?

Știu că dacă impresionează de la prima vedere, poate atrage atenție nedorită, din partea unor bărbați cu care nici nu ar vrea să stea măcar o secundă de vorbă.

Mi s-a întâmplat de multe ori să vorbesc cu fete atrăgătoare fizic, iar după să fiu dezamăgit că nu puteau purta discuții interesante, iar în schimb, să vorbesc cu fete mai puțin atrăgătoare, dar în schimb să am cele mai interesante discuții care le-am putut avea vreodată.
Din fetele care mi-au atras interes, peste 70-80% din ele aveau o inteligență peste medie, iar multe fete care arătau bine fizic din cercurile mele sociale, pur și simplu nu mă atrăgeau. Calitățile lor interioare, cred sincer că m-au atras mai mult decât aspectul lor exterior, minimul necesar pentru aspectul exterior fiind faptul de a aparține sexului feminin.

| Violleta2022 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Este instinctual, nu cultura si nici infleuntat de altceva, ci asa suntem conceputi genetic, sa vedem si sa ne pleca ce vedem sau sa nu ne placa (unii o numesc atractie, altii chimie).
Vederea este primul contact, dupa care devii selectiv si vrei sa cunsoti persoana respectiva, sau nu vrei.
Iar ca sa ai o sansa sa atragi persoanele de sex opus, nu te imbraci respingator ci atragator, fiindca PRIMA IMPRESIE conteaza intotdeauna.
De aceea este important sa te prezinti cat poti tu de bine, daca esti interesat (a) sa iti faci prieteni noi, sau iubiti samd.
Sunt instincte implementate in noi, genetic!

| DARLINGx a răspuns:

Dacă e frumoasa și fără machiaj de ce ar trebui să se machieze? fiecare e frumos in felul lui

| tudorvolcano a răspuns (pentru Violleta2022):

Cred că le voi lua ca pe niște sfaturi, s-ar putea să fie adevărate și pentru bărbați, nu doar pentru femei.
Cu toate că la mulți bărbați acest lucru nu e instinctual, consider un lucru util să devină măcar un obicei achiziționat.