| MartinAlabert a întrebat:

Ce crema sa imi cumpar daca am pe fata pete post acnee?
Cea mai buna. Va rog.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exfolierea chimica te poate ajuta sa scapi de petele post acnee. Acidul glicolic ( AHA ) este destinat tenului uscat, normal dar poate sa aduca unele beneficii si unui ten ten gras ( amelioreaza petele, imbunatateste textura si uniformizeaza culoarea pielii ) iar acidul salicilic (BHA, patrunde in pori si ii curata ) este destinat tenului mixt, gras sau normal. Poti sa folosesti unul singur in functie de tipul tau de ten sau ti iei pe amandoi si sa-i alternezi, AHA SI BHA nu se aplica in acelasi timp pe ten. Gasesti AHA si in varianta de 30 ml la 40 de lei.

http://www.paulaschoice.ro/......liant.html

http://www.paulaschoice.ro/skin-perfecting-2-bha-lotion-exfoliant.html

Acestea sunt beneficile AHA-ului si BHA-ului :

- amelioreaza petele si cicatricile post acnee ( AHA si BHA )
- uniformizeaza nuanta pielii ( AHA mai mult pentru ca exfoliaza chiar la suprafata pielii si nu patrunde foarte adanc in pori, BHA mai putin )
- amelioreaza ridurile fine si hiperpigmentarile solare superficiale (AHA mai mult, BHA mai putin )
- amelioreaza si previne aparitia punctelor albe ( BHA, AHA )
- imbunatateste considerabil aspectul pielii ( AHA, BHA )
- amelioreaza si previne aparitia punctelor negre ( BHA )
- vindeca punctele de grasime ( BHA )
- indeparteaza excesul de sebum din pori, elibereaza porii, reduce numarul de cosuri care se formeaza in mod normal pe ten ( BHA )
- stimuleaza productia de colagen si ceramide ( AHA, BHA )
- are efect anti-inflamator si anti-bacterian usor (BHA )
- ingredientele aplicate pe un ten exfoliat chimic in mod constant ( chiar zi de zi daca iti permite tenul, sau la doua zile ) patrund in piele mai usor si mai repede pentru ca stratul superficial de celule moarte este indepartat (AHA, BHA )

Eu folosesc BHA si sunt foarte multumita de durata vindecarii petelor. Acum cativa ani am folosit o crema care continea acid glicolic (AHA, dar nu avea cea mai fericita formula si nici o concentratie mare ) si am observat ca petele post acnee se vindeca mai repede asa ca la urmatoarea comanda o sa recumpar BHA-ul si o sa adaug si AHA-ul.:)) Foloseste si o crema hidratanta, acizii exfolianti trebuie sa fie inclusi in rutina tenului tau. Nu uita de spf.

| MartinAlabert explică (pentru anonim_4396):

In cat timp ti-a trecut cosuriile?

| anonim_4396 a răspuns (pentru MartinAlabert):

In primul rand trebuie sa ti cont de cateva reguli de baza : vezi raspunsul meu de aici : https://www.tpu.ro/......e-fata-in/

Cosurile se vindeca in cateva zile 3-5 pe acolo, depinde si de cat de gravitatea " problemei ". Partea cea mai buna cu BHA-ul e ca nu se mai formeaza asa multe cosuri. Mie imi mai apar in perioada " aia " si cand o mai comit cu pacatosii cartofi prajiti. :))

Dar incearca sa-ti dai seama si de la ce sunt cosurile tale, daca de exemplu sunt pe obraji poate sunt provocate de casti, telefon mobil, prea multe produse de make-up aplicate, pensule murdare care nu sunt curate dupa fiecare aplicare etc. Poate folosesti o crema de fata mult prea grasa, daca iti apar pe frunte poate e din cauza bretonului, daca iti apar pe linia parului si coboara spre frunte poate sa fie cauzate de sampon, daca apar de o parte si alta a nasului ( nu stiu cum se numeste zona aia :)) ) unde sunt si porii mai mariti pot sa fie cauzate de sebumul in exces care este lasat acolo iar bacteriile sunt in lumea lor cand vine vorba de sebum. Incearca sa urmaresti si efectele alimentelor asupra tenului, daca apar cosuri dupa consumul unui anumit aliment de exemplu.

| MartinAlabert explică (pentru anonim_4396):

Cum sa folosesc aha si bha?
Aha dimineata si bha seara?
Sau cum?

| anonim_4396 a răspuns (pentru MartinAlabert):

Pe scurt, nu se aplica in aceiasi zi doua tipuri de exfolianti chimici - iti poti irita tenul. O sa trebuiasca sa introduci treptat exfoliantii in rutina ta, perioada de acomodare poate sa varieze de la 2 la 3-4 saptamani. Tu decizi cu care sa incepi in functie de nevoile tenului tau, eu as inclina spre BHA. Dupa 15 minute de la aplicarea lor ( AHA SAU BHA pe un ten perfect uscat si curat pe care n-ai adaugat alte produse ) poti sa aplici o crema hidratanta ca sa n-ai probleme cu descuamarea tenului sau uscarea lui. Daca ai tenul gras poate sa nu se observe la inceput dar sa apara, asa ca e foarte important sa folosesti o crema bine formulata.

Dupa ce tenul tau a inceput sa tolereze primul acid exfoliant poti sa faci o pauza de cateva zile ( 2-3 ) in care sa nu mai aplici acel exfoliant si in a 4-a zi sa incepi introducerea celuilalt exfoliant. Dupa acomodarea tenului si cu acest exfoliant poti sa incepi sa ii folosesti pe fiecare in parte de doua ori pe saptamana. Luni AHA, Marti pauza, miercuri BHA, joi pauza, Vineri AHA, sambata pauza, duminica BHA si dupa inca o perioada de acomodare cu aceasta rutina poti sa ajungi la aplicarea lor alternativa pe tot parcursul saptamanii (o zi BHA /o zi AHA )

Pe pagina fiecarui produs ai modul de aplicare si "schema" de introducere, de aceste sfaturi trebuie sa ti cont :

"Aplică o dată sau de două ori pe zi, dimineața și seara. După curăţarea tenului aplică o cantitate mică pe vârful degetelor și întinde pe piele cu mișcări de netezire blânde. Acordă o atenție deosebită zonelor predispuse la acnee şi puncte negre. Nu clăti. Evită contactul cu ochii, pleoapele și membranele mucoase. Dacă apare uscarea excesivă sau descuamarea pielii, redu aplicarea la o dată la fiecare două zile sau mai rar.

În fiecare dimineață, indiferent de anotimp, aplică o cantitate generoasă de protecție solară SPF 25 sau mai mare, ca ultim pas în rutina ta de îngrijire, indiferent dacă ai aplicat exfoliantul dimineața sau seara! Seara, după ce ai aplicat exfoliantul așteaptă câteva minute ca produsul să se absoarbă în piele apoi aplică un produs hidratant.

În general, pentru a evita posibilele reacții de acomodare a pielii la anumite produse (descuamarea sau iritația minoră), se recomandă ca produsele cu ingrediente active (cum este și acest produs) să fie introduse treptat în rutina zilnică de îngrijire a tenului. Ideal ar fi să începi cu aplicări seara, de 2 sau 3 ori pe săptămână, urmărind cu atenție reacția pielii. Treptat, mărește numărul de aplicări în funcție de toleranța pielii la acest produs, ajungând în timp la aplicare zilnică. În cazul în care tenul tolerează foarte bine ingredientele active poți începe cu aplicări zilnice, iar dacă este cazul se poate reduce numărul de aplicări.

În cazul în care achiziționezi mai multe produse cosmetice (mai ales produse cu ingrediente active) este bine să le introduci în rutina zilnică de îngrijire a tenului treptat și separat, pentru a da timp tenului să se acomodeze cu ingredientele active și pentru a observa cu atenție reacția pielii.

Există mai multe opțiuni pentru modul de utilizare a acestui tip de produs. Va trebui să experimentezi pentru a descoperi cea mai potrivită metodă pentru tine. Poți astfel să aplici exfoliantul de două ori pe zi sau de două ori pe săptămână, iar acest lucru îl vei observa doar experimentând cu acest produs."
sursa : http://www.paulaschoise.ro

| MartinAlabert explică (pentru anonim_4396):

GRAVVVV AM FATA ROSIE DUPA CE AM FOLOSIT AHA
nu am folosit protectie solara dar nu am iesit din casa...
La bha nu s-a intamplat asta.
Plang in hohote crying

| anonim_4396 a răspuns (pentru MartinAlabert):

Linisteste-te ca se rezolva. Tu practic le-ai combinat.Era vorba sa iti obisnuiesti tenul mai intai cu aha sau bha timp de 2-3 sau 4 saptamani si de-abia peste o luna sa introduci celalalt exfoliant chimic dar treptat. Ele introduse simultan sunt iritante, sunt ingrediente active care au nevoie de acomodare.

Nu mai folosi exfoliantii pana ti se calmeaza tenul si dupa ce se calmeaza citeste cu atentie raspunsul meu de mai sus, timp de cateva saptamani folosesti un singur tip de exfoliant si dupa o luna il introduci pe al doilea.

Foloseste ingrediente anti-iritante ca sa scapi mai repede de iritatie.

Poti sa folosesti ceai verde, ceai de musetel, suc proaspat de aloe vera, miere si daca ai nevoie de ceva mai puternic poti sa folosesti o crema cu zinc sau oxid de zinc. Gasesti in DM crema bubchen dar foloseste-o doar daca nu iti trece in urmatoarele 3 zile aceasta iritatie.
http://cerealecopii.ro/......etel_2.jpg

Poti sa fierbi 250 ml de apa si sa-ti faci un concentrat din 2 pliculete de ceai verde sau musetel. Il aplici pe ten cu ajutorul unor dischete (torni pe discheta nu inmoi in cana ) o data la 2-3 minute timp de 15 minute. Ceaiul nu trebuie sa il limpezesti de pe fata si trebuie sa fie la temperatura corpului, sa nu-l pui fierbinte! Dupa poti sa-l arunci, trebuie sa fie mereu facut proaspat pentru ca-si pierde proprietatile. Foloseste-l in urmatoarele 30 de minute sau o ora de la prepararea lui.

7 răspunsuri:
| ylakiztenurb a răspuns:

Buna si eu am aceasta problema si folosesc aloe vera ...doar de o sapt il folosesc si vad rezultate... daca vrei mai multe detalii lasa mi mesaj si te ajut cu mare placere