Întrebare recomandată | Emily990 a întrebat:

Ce crema trebuie sa folosesc inainte de solarul orizontal? Trebuie sa imi fac si un scrub pentru piele? Cate minute sa stau pentru inceput? Cam la ce intensitate? Spuneti-mi tot ce trebuie facut inainte si dupa solar. Multumesc, ofer funda!:*

2 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Nu trebuie sa iti faci niciun srub doar sa fii demachiata, sa fie pielea curata si preferabil sa nu te fi epilat in ziua respectiva.Pentru inceput stai 6 minute. Daca esti super alba, blonda sau roscata si te arzi usor atunci stai doar 3 minute. Intensitatea nu o setezi tu si nu ti-o poti alege, e standard. Nu ai voie sa faci baie/dus minim 2 ore dupa solar ca bronzul sa se fixeze. Nu e bine sa mergi zilnic la solar, daca mergi miercuri, mai mergi vineri. Daca esti rosie si a doua zi sau te usutura pielea fa pauza. Crema nu e obligatorie, daca vrei iti iei, daca nu nu, este speciala. Se vinde la saloanele de bronzat intrebi acolo ce are si ce iti recomanda. Daca mergi de 3 ori pe saptamana cate 6 minute, urmatoarea saptamana 2 zile cu cate 9 minute eu zic ca o sa fii ok. Eu merg in principiu saptamanal 9 minute pentru intretinere. Nu-s super neagra, dar is bronzata, e ok, arata natural.

| Baton a răspuns:

Un medic dermatolog iti poate recomanda cremele pentru pielea ta.
Dar ca idee trebuie sa stii ca sedintele tin cam 10 minute si nu trebuie sa stai din prima foarte mult pentru a te bronza mai repede sau mai mult.
Eu iti recomand bronzul natural pentru ca in timp solarul poate aduce cancer de piele plus alte boli de piele daca acest solar nu este curatat asa cum scrie la carte