| DonMecanico a întrebat:

tuturor, Vreau sa-mi spuneti si mi'e in legatura cu " Solarul ", pentru inceput cate min trebuie sa stau, cate sedinte si cate minute intr-o sedinta?, vreau sa ma bronzez bine pana cand incep scoala, si daca aveti un " antidot " mai bun laughing, imi puteti spune, gen o crema pentru a tine bronzul mai mult sau sa ma bronzez mai bine la solar, astept pareri, cel mai bun raspuns primeste o Fundita si restul vot, Mersi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Oanarry a răspuns:

Deci...sunt doua tipuri de solar: vertical si orizontal
http://www.google.ro/......tp?/imgres
vertical: cel in care stai in picioare, iar orizontal stai intins. Referitor la exfoliere, ti-am scris in paranteza...inseamna curatarea stratului de piele mort, ai vazut cand se fac frecateii aceia de piele? ei bine cu o manusa aspra (o gasesti si in supermarket-uri pe langa bureti si cosmetice) sau chiar cu partea aspra a unui buret sau cu un gel de dus abraziv(contine particule mici aspre), aceasta piele moarta se indeparteaza. Asta face ca bronzul sa prinda mai bine pe piele, dar ai grija sa nu exagerezi cu exfoliatul. Uite aici un exemplu de gel de dus exfoliant: http://www.efarma.ro/products.php?id=1830, nu trebuie neaparat asta, orice altceva, cauti si tu prin magazine. Iar manusa arata asa: http://www.shopmania.ro/ingrijire-corporala/p-manusa-exfolianta-7928759.
Sper ca te-am lamurit!

7 răspunsuri:
| Oanarry a răspuns:

Incepi cu 3 minute...depinde daca esti un pic bronzata poti sa incepi si cu 6, deci 3minute, dupa aia 6, dupa aia 9, 11 minute, 15...la un interval de o zi, adica daca te duci azi, te mai duci poimaine. Indicate sunt cremele lor, insa eu nu iti recomand. Ceea ce iti recomand este sa te speli inainte cu o usoara exfoliere (gel de dus abraziv sau cu o manusa din aceea aspra). Dar daca ceri indicatii la solar, o sa iti spuna ei. Iar ca tip de solar ti-l recomand pe cel orizontal. Pup!

| DonMecanico explică (pentru Oanarry):

Draguto pentru inceput iti pot spune ca-s baiathee hee, nu prea am inteles cu ' exfoliere' nu stiu ce-i aia happy. imi poti spune la ce magazine gasesc, si cum adica ' oriziontal '.

| DonMecanico explică (pentru Oanarry):

Ti-am acordat fundita pe merit happy, mersi de raspunsuri

| Oanarry a răspuns (pentru DonMecanico):

Multumesc frumos! Si...nu ai pentru ce...bronz frumos iti doresc!happy

| DonMecanico explică (pentru Oanarry):

Cu placere, si multumesc;-?, vreau sa-ti spun ca am fost pana acum la 2 sedinte, la prima sedinta am stat 6 min, am luat o pauza o zii, si a-3-a zii am stat 8 min adica ieri, si mai pe seara m-am inrosit asa, eram putin cam negru, si azi cand ma trezesc ...numai mi se vedea nimic... e normal? si daca se mai poate sa-mi zici si mie cam din cate sedinte se vede macar putin bronz;; ), mersi mult de tot.

| Oanarry a răspuns (pentru DonMecanico):

Da e normal. Pai depinde de cum ai tu pielea. La mine incepea sa se vada dupa prima sedinta de 15 minutehappy

| DonMecanico explică (pentru Oanarry):

Ok, thanks :*

| Oanarry a răspuns (pentru DonMecanico):

Deci...sunt doua tipuri de solar: vertical si orizontal
http://www.google.ro/......tp?/imgres
vertical: cel in care stai in picioare, iar orizontal stai intins. Referitor la exfoliere, ti-am scris in paranteza...inseamna curatarea stratului de piele mort, ai vazut cand se fac frecateii aceia de piele? ei bine cu o manusa aspra (o gasesti si in supermarket-uri pe langa bureti si cosmetice) sau chiar cu partea aspra a unui buret sau cu un gel de dus abraziv(contine particule mici aspre), aceasta piele moarta se indeparteaza. Asta face ca bronzul sa prinda mai bine pe piele, dar ai grija sa nu exagerezi cu exfoliatul. Uite aici un exemplu de gel de dus exfoliant: http://www.efarma.ro/products.php?id=1830, nu trebuie neaparat asta, orice altceva, cauti si tu prin magazine. Iar manusa arata asa: http://www.shopmania.ro/ingrijire-corporala/p-manusa-exfolianta-7928759.
Sper ca te-am lamurit!