| anonim_4396 a întrebat:

Ce creme stiti care sa inchida rana cat mai repede si sa nu ramana semne? M-a zgariat pisica pe frunte si zgarietura e foarte vizibila happy.

Răspuns Câştigător
| theboywithanewbrightwonderfulfuture a răspuns:

Sau crema cu aloe vera, ie buna pentru orice fel de rani.

5 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Unguent pantenol este foarte bun pentru ca ajuta la vindecarea si refacerea pielii.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Ar da rezultate rapide ( nu e ceva superficial )?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Sotul meu a folosit si a dat rezultate foarte bune.
Panthenol, spray
Prospect

Actiune terapeutica
Dexpantenolul, substanta activa a produsului Bepanthen, are aceleasi efecte ca si acidul pantotenic, intrucat este rapid transformat in aceasta vitamina, in organism. Totusi, are avantajul de a fi mai usor absorbit, atunci cand este aplicat local. Acidul pantotenic este o componenta a esentialei coenzime A care, sub forma de acetil-coenzima A, joaca un rol central in metabolismul tuturor celulelor. Este prin urmare, indispensabil pentru dezvoltarea si regenerarea tegumentelor si mucoaselor.

Recomandare naturista

Gerovital Plant Bio Balsam Hidratant 200 Ml F
Gerovital Plant...

Favorizeaza vindecarea si epitelizarea ranilor putin grave, a arsurilor si escoriatiilor usoare, a inflamatiilor tegumentare, ca de exemplu cele care apar in urma expunerii la raze ultraviolete, sau a fototerapiei, eruptii, inflamatii si iritatii ale mucoaselor, ulceratii cronice, decubitus, fisuri, grefe de piele, eroziuni cervicale, stomatite, tratament intercalat dupa terapia cu cortizon.

| babyalexa a răspuns:

Crema cicatrizanta cu galbenele.Este foarte buna in asemenea cazuri.

| Onio a răspuns:

Cum spune si babyalexa "Crema cicatrizanta cu galbenele", eu o folosesc si la tatuaje si este foarte buna. Ranile se vindeca foarte bine si repede.