| ramona0506 a întrebat:

Ce Doamne iarta-ma au buzele mele straight face? Sunt crapate si uscate mai mereu. Folosesc balsam foarte bun pentru buze, le hidrateaza, alea-alea, dar nu dupa mult timp (30') sunt iar uscate. CE SA FAC SURORILOR?

7 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

In primul rand iei ceva medicamente? Sunt medicamente cunoscute pentru faptul ca usuca buzele.
Daca nu iei, in fiecare seara exfoliazati-le bland folosind o periuta de dinti apoi aplica miere si dupa 10 minute clateste cu apa calduta. In final aplica un balsam de buze.
Balsamul de buze tine-l mereu la tine foloseste-l de orice cate ori ai nevoie, eu recomand cel portocaliu de la Gerovital, e ft bun si costa vreo 6 lei. Sa nu uiti iti lingi, musti sau umezesti buzele niciodata ca doar iti agravezi problema.

| stpu a răspuns:

Consuma zilnic minim 2L de apa.

| mary_1175 a răspuns:

Ai probleme cu inima? pentru ca eu stiam k daca ti se usuca gura si buzele suferi cu inima

| Klews a răspuns:

Buna!
Cred ca nu bei apa suficienta.
Ai putea sa bei mai multe pahare cu apa sau suc de fructe naturale.
Ori, cumpara de la farmacie glicerina lichida si da-te cu ea pe buze big grin. Sau, cu ulei de masline.
Daca nu se poate, ia un prosop, uda un colt si da-te pe buze din 30 in 30 min.
Cred ca este si din cauza lip-balm-ului. Daca ai zumparat balsam de la magazinul cel mai apropiat, atunci sunt balsamuri care iti usuca buzele. O sa vezi, ca dupa 7 zile, se vor vedea rezultatele. Succes mult!

| laura81 a răspuns:

Unge-le cu unguent de galbenele cat stai prin casa. Il gasesti in farmacii sau la plafar si e foarte ieftin.

| andreea1405 a răspuns:

Incearca sa le hidratezi cu ulei de masline cand stai in casa cat de des poti!