| alexcuamare123 a întrebat:

Ce este lacul de unghii si ce face și ce este acetona și ce face?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Lacul de unghi este un fel de vopsea cu care femeile isi vopsesc unghiile.
Acetona este un lichid transparent incolor, cu care se dizolva unele vopsele (inclusiv lacul de unghi), dar si unele materiale plastice.

| Jessica1235 a răspuns:

Lacul de unghii e clar pentru unghii, poate fi transparent sau colorat iar acetona se folosește ca să îți cureți lacul în cazul în care vrei să schimbi culoarea.

| Brizbriz a răspuns:

1. oja fara culoare, perfect transparenta, te dai pe unghii cu el, ca sa arate stralucitor
2. diluant, dilueaza lacul de unghii, oja, samd (deci, poti sa schimbi lacul, culoarea ojei, etc.)

acum, ca stii toate astea, poti sa te faci manichiurist big grin