| IszyKitty a întrebat:

Ce fel de masti de fata pentru tratarea cosurilor stiti?

7 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Eu iti recomand ivather akne syt, iti dai seara pe cos si dimineata nu mai e, sau in cel mai rau caz inca este dar se observa foarte putin( si nu exagerez deloc).
Il poti gasi la farmacie si este extrem de bun il folosesc de mult timp si tot timpul a avut aceleasi efecte super bune

Răspuns utilizator avertizat
| anss23 a răspuns:

Cel mai importnat este să-ţi cureţi faţa de 2 ori pe zi cu un gel demachiant, apoi să aplici o cremă hidratantă sau antiacneeică.(gelul demachiant poate fi folosit şi dacă nu te machiezi, este foarte bun pentru curăţarea tenului). Dacă vrei să încerci şi câteva măşti du-te frumos la google şi scrie "măşti faţă pentru tratarea coşurilor" şi te asigur că o să găseşti sute de reţete. Uite câteva:
3. Masca cu capsuni, smantana si miere
Pentru a diminua impuritatile de peste zi de pe ten incercati masca cu capsuni, smantana si miere. Suna destul de delicios...
Se prepara masca folosind o jumatate de canita de capsuni, o lingurita de miere si o lingurita de smantana sau iaurt.
Mai intai, mierea se incalzeste, astfel incat sa curga. Capsunele, mierea si smantana sau iaurtul se amesteca toate (se poate folosi si mixerul), pana cand se formeaza o pasta. Folosind o pensula sau o spatula intindeti masca pe fata si gat. Evident, veti evita zonele ochilor. Cam dupa 20 minute clatiti cu multa apa rece.

5. Masca cu drojdie de bere, rosie, iaurt si lamaie
Tenul problematic are nevoie de un tratament deosebit. Drojdia de bere stimuleaza circulatia sangelului in piele, in timp ce rosia va absori excesul de grasime. Lamaia exfoliaza tenul, iar iaurtul va hrani si va calma tenul.
Sunt necesare:
- doua linguri de suc de rosii
- o lingurita de drojdie de bere
- o lingurita de iart natural
- o lingurita de suc de lamaie
Se urmeaza acelasi procedeu: se amesteca toate ingredientele pana cand se formeaza o pasta. Se intinde pe fata si pe gat cu ajutorul unei pensule sau cu o spatula. Evitati zona ochilor. Dupa un sfert de ora se clateste cu apa calduta si in final cu apa rece.

Masca cu albus de ou

Persoanele cu ten gras vor avea de castigat in urma unei masti cu albus de ou. Separa albusul si amesteca-l pana se transforma intr-o spuma. Apoi aplica un strat subtire si lasa-l sa actioneze timp de 15 minute.

Vei incepe sa simti ca masca incepe sa te stranga, moment in care este bine sa te clatesti. Prin acest proces de strangere, porii ti se vor micsora si vei scapa in mod natural de impuritati.

| ana233 a răspuns:

Www.youtube.com/watch?v=-CU0kIvMq8E&feature=plcp
Sper ca te-am ajutat!

www.youtube.com/watch?v=2Kiqo05zvwk&feature=related

www.youtube.com/watch?v=ALPFI6khBeE&feature=related
P.S -
NU aplica pasta de dinti

Pastreaz-o doar pentru dantura. E adevarat ca unele ingrediente iti pot usca cosurile, dar per total pasta de dinti poate de fapt sa declanseze acneea. Si, mai rau, fluorul si componentele menite sa albeasca dintii pot cauza o reactie alergica daca sunt aplicate pe piele.

...40797.html

| PinoDenisa19 a răspuns:

Buna,
Eu mai foloseam asa : Ma dadeam pe fata cu faina de malai frecam cu ceva tare, un burete ceva ca sa se curete fata si apoi ma spalam bine cu sapun, dupa aia te dai cu ceai si se usuca fata, si repeti faza cu ceaiul si fata se usuca apoi dispar de la sine.
O zi frumoasa.

| RaMoNa_6241 a răspuns:

N-am sa te indrum sa cumperi produse pe care doar arunci banii, iti dau un sfat practic: ai grija sa ai intotdeauna fata curata, demachiaza-te seara si dimineata, foloseste un tonic bun si asa eviti aparitia cosurilor, e mult mai bine sa previi decat sa te confrunti cu problema in sine.
Si ca sa revin la intrebare, foloseste cu incredere crema de galbenele, in cateva zile dispar cosurile, e un fel de crema universala, buna pentru mai toate problemele. Poti incerca sa te speli cu ceai din musetel si sa folosesti ca antiseptic o lotiune pe baza de salvie sau pur si simplu, o felie de lamaie aplicata pe zona cu probleme.

Se dizolva 3 pastile de aspirina obisnuita (nu din acelea tamponate) intr-un sfert de cana cu apa clocotita. Se lasa la racit, apoi se inmoaie in mixtura o cotoneta de bumbac, cu care se sterge usor toata fata. Dupa 10 minute, clatiti cu apa calduta. Acidul salicilic din aspirina este un ingredient binecunoscut incorporat in produsele anti-acneice dar si in cele care fac o usoara exfoliere, redand astfel luminozitatea tenului. Masca se poate aplica o data sau de doua ori pe saptamana, dupa nevoi.
Cine are acnee stie cat este de neplacuta si ca pentru a o trata este nevoie sa lucrati pe mai multe fronturi: dermatologii sustin ca este nevoie de o alimentatie corespunzatoare, dar si unele "interventii" naturale, care aduc beneficii. Iata o reteta, pe baza de patrunjel, castraveti si miere cu iaurt.

Prepararea este simpla. Deschideti bine porii cu ajutorul unei bai de aburi si aplicati pe ten masca obtinuta din amestecul ingredientelor sus mentionate. Daca aveti posibilitatea folositi un blender. Asteptati circa 20 de minute si clatiti cu apa calduta.

prima masca:Intr-un castron razi un mar si amesteci cu o lingura de miere, apoi aplici pe fata si lasi 20 de minute
2. te uzi pe fata si aplici cu mana tarate, acestea vor absoarbe apa si cadnd simti ca te "tine" pielea te clatesti.
3. pisezi doua aspitine intr-o lingura cu putina apa si amesteci cu o lingura de miere. Aplici pe fata si lasi cca 20 de minute
4.bati un albus de ou si il amesteci cu doua lingurite de malai.

Pai poti sa incerci sa te dat pe fata suc de lamaie
sau
razalesti coaja de portocala si o amesteci su foarte putina apa
sau
razaleati castravete si til pui asa pe fata (are el zeama nu mai trebuie sa pui si apa)
sau
te dai cu usturoi crud pe cosuri
nu sunt chiar masti dar merg si iti dispar cosurile cel putin mie miau cam disparut aproape toate si daca folosesti cam in fiecare zi iti dispar definitiv
bye:*