| Evelinmariaa a întrebat:

Știți vreun tratament care să funcționeze pentru tratarea coșurilor de pe spate?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu e atat de simplu, cauzele acneei chiar si cea de pe spate sau torace difera de la caz la caz.
Solutiile care au functionat la mine nu vor functiona si la o alta persoana!
Inainte de a merge la dermatolog recomandarea mea este sa incerci cand si cand sa te dai pe spate cu putin spirt, la mine functioneaza, de obicei cand vin de la sala ma dau pentru ca de la transpiratie imi mai ies, bine cosurile nu au marea legatura cu transpiratia ci cu glandele sebacee si alte chestii gen bacterii.

| gogu220 a răspuns:

MgSO4 (sulfat de magneziu) sau sare epsom, o găseşti la plafar, dizolvi o lingură într-o cană cu apă caldă, torni pe un burete şi tamponezi zona cu coşuri câteva zile la rând până dispar. Atenţie. Dacă unele cosuri sunt supurente o să te pişte un pic, dar nu îţi face probleme, se dezinfectează.
Dacă eşti din Bucureşti îţi recomand un centru SPA.

| AlexPatriciu a răspuns:

Acid salicilic Sal Ekarzin (îl găsești la farmacie ) 10ron cred, unguent Panthenol 20 RON, mai întâi 10zile cu acidul salicilic in fiecare seara apoi peste 10 zile unguent Panthenol 6% este vreo 20 lei ..toate acestea in special dupa ce faci dus, după o igiena corespunzătoare.
Dupa ce au trecut îți recomand sa îți cumperi un gel de dus cu exfoliant (scrub) și un burete de plastic cu găurele și te speli pe spate cu el o data de doua ori pe săptămâna ca sa îți treacă și semnele.